Naga MarketsNowoczesna obsługa logistyczna – jakie elementy mogą wchodzić w jej skład

Logistyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Dla jej systematycznego rozwoju i lepszego dostosowania do współczesnych realiów niezbędne są nowoczesne technologie i rozwiązania, które pozwalają na usprawnienie wszystkich podejmowanych w jej ramach działań. W obliczu rosnącej globalizacji i cyfryzacji, współczesna logistyka stoi w obliczu istotnych przemian, które umiejętnie wykorzystane pozwolą jej lepiej przystosować się do aktualnie obowiązujących standardów i realiów.

Obsługa logistyczna a kwestie ochrony środowiska

Logistyka nie może obyć się bez transportu. To za jego pomocą towary trafiają z jednego miejsca w drugie, co wiąże się jednak z koniecznością wykorzystania do tego celu pojazdów mających z reguły negatywny wpływ na środowisko. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak wprowadzenie pojazdów niskoemisyjnych, które pozwalają realizować logistyce wszystkie jej cele a jednocześnie są przyjazne naturze. Wielu operatorów działających na polu logistyki kontraktowej już teraz inwestuje swoje środki w zakup nowej floty lub modernizację już istniejącej w celu jej przystosowania do wymagań współczesnej ekologii.

Oprócz samych środków transportu na odległość, znaczenie mają także pojazdy oraz cały pozostały sprzęt na co dzień używany w centrach logistycznych. Jego eksploatacja także może bowiem negatywnie wpływać na środowisko, co jest wręcz nie do przyjęcia w firmach o proekologicznych aspiracjach. Operatorzy coraz częściej sięgają więc po pojazdy napędzane energią elektryczną, których użytkowanie pozostaje przyjazne dla środowiska oraz korzystają z takich rozwiązań, jak chociażby panele fotowoltaiczne, które umożliwiają ograniczenie zużycia energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł.

Cyfryzacja i modernizacja łańcucha dostaw w obsłudze logistycznej

Obsługa logistyczna jest nierozerwalnie związana z cyfryzacją oraz koncepcją tzw. Przemysłu 4.0. W jej ramach firmy powinny korzystać z innowacyjnych rozwiązań logistycznych w celu zaspokojenia potrzeb biznesowych swoich klientów. Koncepcja ta znajduje szczególne zastosowanie w organizacji łańcucha dostaw, który im lepiej jest zorganizowany i udokumentowany, tym gwarantuje płynniejszy przebieg procesów logistycznych. W tym celu powstały specjalne rozwiązania programowe, które pozwalają na połączenie zarządzania magazynem oraz obsługującym go personelem. Świetnie sprawdzają się tu m. in. kody kreskowe, które przyspieszają procesy logistyczne oraz usprawniają codzienną pracę magazynierów.

Nowoczesna obsługa logistyczna stawia przede wszystkim na przejrzystość i transparentność. Szczególnie widać to w procesie wymiany informacji, które dzięki digitalizacji i modernizacji łańcucha dostaw trafiają we właściwe miejsce bez błędów, przeszkód i przestojów. Znacząco usprawnia to pracę logistyczną oraz eliminuje ryzyko błędnych decyzji. Nie bez znaczenia pozostają także inne usprawnienia, wśród których warto wymienić chociażby technologie lokalizacyjne, sensory do monitorowania towarów oraz systemy pozwalające na mobilny dostęp do danych dla pracowników. Wszystkie one wspólnie sprawiają, że współczesna logistyka może skutecznie pełnić rolę łącznika między firmą-klientem, a docelowymi odbiorcami jej usług.

Artykuł partnera

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here