Naga MarketsKurs dolara (NZD/USD) spadnie w tle ryzyka ujemnych stóp w Nowej ZelandiiSpadająca inflacja oznacza, że ​​Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) będzie musiał podjąć energiczne działania. Następnym narzędziem RBNZ będzie najprawdopodobniej wprowadzenie negatywnej głównej strony procentowej (OCR) w połączeniu z pożyczkami dla banków. Ekonomiści z Westpac spodziewają się, że ten gołębi krok zostanie wdrożony już w przyszłym roku. Agresywna polityka pieniężna RBNZ osłabi wzrost pary NZD/USD i wywoła deprecjację dolara nowozelandzkiego oraz NZD/AUD. „Kiwi” spada w czwartek oscylując nieco powyżej poziomu 0,6530.

  • Inflacja spada, a RBNZ będzie musiał działać agresywnie, jeśli chce osiągnąć swoje cele
  • Bank centralny najprawdopodobniej obniży OCR do -0,5% w kwietniu przyszłego roku
  • NZD może doświadczyć słabości, jeśli RBNZ będzie kontynuował agresywne luzowanie ilościowe
  • Kurs NZD/AUD spadnie z obecnego poziomu do około 88 centów

RBNZ: negatywny OCR stłumi wzrost „kiwi” – Westpac

Prognoza ekspertów jest jasna: inflacja spadnie, a RBNZ będzie musiał działać agresywnie, jeśli chce osiągnąć swoje cele.

Mamy teraz potwierdzenie przewidywanego spadku inflacji, przy spadku rocznej stopy z 2,5% do 1,5% na czerwcowym odczycie. Prognozujemy, że w przyszłym roku inflacja spadnie do 0,2% i pozostanie poniżej 1% do połowy 2022 r. – napisano w raporcie.

Jednocześnie RBNZ szacuje, że aby przywrócić inflację do 2% i osiągnąć pełne zatrudnienie, będzie musiał zapewnić stymulację monetarną odpowiadającą OCR na poziomie -2% w okresie dwóch najbliższych lat.

RBNZ planuje osiągnąć równowartość -2% OCR, ustawiając faktyczny OCR na 0,25% i kupując obligacje o wartości około miliarda dolarów tygodniowo w ramach programu zakupów aktywów na dużą skalę (LSAP) (forma drukowania pieniędzy) – dodano.

Dolar nowozelandzki i Nowa Zelandia

Eksperci od dawna prognozują, że RBNZ obniży OCR do -0,5% w kwietniu przyszłego roku. Od kilku miesięcy są jedynym bankiem prognozującym ujemny OCR w Nowej Zelandii. Jednak pomysł ten prawdopodobnie zyska szerszą akceptację po tym, jak RBNZ podał w sierpniowym sprawozdaniu, że preferowanym następnym narzędziem polityki pieniężnej jest połączenie negatywnego OCR i kredytu terminowego dla banków (pożyczki o niskim oprocentowaniu).

Obecnie prognozujemy, że OCR powróci na dodatnie terytorium dopiero w 2023 r., a potem będzie rosnąć powoli – podkreślono.

W ostatnich miesiącach głównym trendem globalnego kursu walutowego było osłabienie dolara amerykańskiego (USD) i prawdopodobnie będzie się to utrzymywało ze względu na trwające rozprzestrzenianie się Covid-19 w USA.

Jednak NZD może doświadczyć własnej słabości, jeśli RBNZ będzie kontynuował agresywne luzowanie ilościowe i zgodnie z naszymi oczekiwaniami przyjmie negatywny OCR. Nie widzimy powodu, aby prognozować duże ruchy w obu kierunkach dla kursu NZD/USD, zwłaszcza że kurs ten jest obecnie bardzo zbliżony do długoterminowej średniej skorygowanej o inflację – podkreślono.

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Bardziej agresywne podejście Nowej Zelandii do stymulacji monetarnej prawdopodobnie odróżni jej politykę od Australii. kurs NZD/AUD spadnie z obecnego wysokiego poziomu do około 88 centów Spodziewamy się, że w momencie, gdy Nowa Zelandia przejdzie do ujemnego OCR, co zbliży kurs do historycznej średniej – podsumowano.

Kurs NZDAUD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDAUD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here