Naga MarketsBank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) na dzisiejszym posiedzeniu utrzymał rozmiar programu łagodzenia ilościowego i rekordowo niskie stopy procentowe (0,25%). Oznajmił również, że jest otwarty na dalsze bodźce, jeśli będzie to konieczne, aby przeciwdziałać negatywnemu wpływowi pandemii koronawirusa. Dolar nowozelandzki traci dziś ponad 0,7 procent w stosunku do dolara amerykańskiego, a para NZD/USD spadła w okolice 0,6440.

  • Komitet zapewnieni dodatkowy bodziec w razie potrzeby
  • Zamknięte granice pogarszają negatywny wpływ pandemii na gospodarkę
  • Gospodarka skurczyła się o 1,6% w pierwszym kwartale – najwięcej od 29 lat
  • Załamanie gospodarcze nie będzie tak głębokie, jak prognozowano w maju?

Stopy RBNZ bez zmian. „Kiwi” spada poniżej 0,65 USD

Komitet Polityki Pieniężnej jest przygotowany do zapewnienia dodatkowego bodźca w razie potrzeby. Oprócz potencjalnego rozszerzenia programu LSAP komitet nadal przygotowuje się do korzystania z dodatkowych narzędzi polityki pieniężnej w razie potrzeby – oświadczył Bank Rezerw w środę w Wellington po utrzymaniu oficjalnej stopy na poziomie 0,25% i utrzymaniu programu zakupu aktywów na dużą skalę na poziomie 60 mld NZ (39 mld USD).

Te artykuły również Cię zainteresują
Sukces Nowej Zelandii w powstrzymywaniu COVID-19 pozwolił krajowi wyjść z ogólnokrajowej blokady wcześniej niż oczekiwał tego bank centralny, co jeszcze bardziej wskazuje na to, że załamanie gospodarcze nie będzie tak głębokie, jak prognozowano w maju. Mimo to mogą być potrzebne dodatkowe bodźce, ponieważ wirus rozprzestrzenia się na całym świecie, a zamknięta granica dziesiątkuje przemysł turystyczny, który jest kluczowy dla tejże gospodarki.

Bank podkreślił, że utrzymywanie zamkniętych granic pogarsza negatywny wpływ wirusa na gospodarkę Nowej Zelandii. Zamknięcie granic sprawi, że PKB nie powróci do poziomu sprzed pandemii aż do końca 2021 r. Skutkiem tego będzie prawdopodobnie potrzeba większej stymulacji – powiedział Ben Udy, ekonomista z Capital Economics w Singapurze.

Silny dolar NZD wywołał presję na przychody z eksportu

dolar nowozelandzkiRBNZ powiedział, że niedawna aprecjacja „kiwi” wywarła dodatkową presję na przychody z eksportu i osłabiła perspektywy inflacji. Rentowność referencyjnej obligacji z kwietnia 2029 r. uległa niewielkiej zmianie i wyniosła 0,81%.

Bank centralny dodał, że główna stopa procentowa pozostała bez zmian zgodnie z wytycznymi wydanymi w marcu. Nie potwierdził jednak wytycznych, które mają utrzymać OCR na poziomie 0,25% przynajmniej do marca przyszłego roku.

W swoim protokole ze spotkania komitet polityczny stwierdził również, że pracuje nad „zapewnieniem, aby w najbliższych miesiącach można było wdrożyć szerszy zakres narzędzi polityki pieniężnej, w tym pożyczki terminowe, redukcje OCR i zakupy aktywów zagranicznych, a także ponowna ocena odpowiedniego poziomu obecnego LSAP. ”

W naszym sierpniowym oświadczeniu przedstawimy zarys programu LSAP i naszą gotowość do wdrożenia alternatywnych narzędzi polityki pieniężnej. Zmiana wielkości programu również musiałaby mieć wystarczającą skalę, aby wprowadzić znaczącą różnicę dla gospodarki – oświadczył RBNZ.

Komitet zasygnalizował wzrost zaufania do perspektyw gospodarczych, odnotowując sukces Nowej Zelandii w walce z COVID-19 i stwierdzając, że reakcja budżetowa rządu była większa niż oczekiwano.

Poważne globalne zakłócenia gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19 utrzymują się, co prowadzi do obniżenia aktywności gospodarczej, zatrudnienia i inflacji za granicą jak i w Nowej Zelandii – dodano.

Gospodarka Nowej Zelandii skurczyła się o 1,6% w pierwszym kwartale – najwięcej od 29 lat – a ekonomiści spodziewają się skurczenia nawet o 20% w ciągu trzech miesięcy do 30 czerwca, kiedy nastąpiła główna część blokady. Analitycy twierdzą, że stopa bezrobocia wzrośnie do 10% do końca roku, podczas gdy roczna inflacja spadnie poniżej przedziału 1-3% wartości docelowych RBNZ. Bank centralny opublikuje nowe prognozy na kolejnym oświadczeniu dotyczącym polityki pieniężnej 12 sierpnia.

„Kiwi” koryguje wzrosty z początku tygodnia

Notowania pary walutowej NZD/USD po dwóch dniach wzrostu do poziomu 0,6530 rozpoczęły środową sesję od impulsu spadkowego sprowadzając kurs w rejon 0,6440. Dalsza deprecjacja dolara nowozelandzkiego powinna doprowadzić do przebicia poniedziałkowego dołka 0,6380 z celem na poziom 0,62. Z drugiej strony od połowy marca dominuje trend wzrostowy, a trwałe przebicie szczytu z czerwca 0,6585 przywróci presję kupujących.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here