Naga MarketsKurs dolara (NZD/USD) poniżej 0,66. Nowa Zelandia coraz bliżej ujemnych stópW środę o godzinie 4:00 czasu polskiego miało miejsce oświadczenie Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) oraz zapadła decyzja ws. stóp procentowych. Bank centralny zgodnie z rynkowym konsensusem pozostawił stopy na niezmienionym poziomie oraz podkreślił, że może w tym roku uruchomić nowe narzędzie stymulujące, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty finansowania zewnętrznego, co jest zwiastunem ujemnych stóp procentowych w 2021 roku. Dolar nowozelandzki w pierwszej chwili zareagował silnym umocnieniem, jednak kilka godzin później ruch został całkowicie zniesiony, a para NZD/USD spadła poniżej poziomu 0,66.

  • Utrzymano oficjalną stopę na poziomie 0,25% i programu skupu obligacji na poziomie 100 miliardów NZD
  • Kredyty terminowe dla banków mogą być krokiem w kierunku stóp ujemnych
  • Bank centralny uważa, że gospodarka potrzebuje wsparcia monetarnego „przez długi czas”
  • Wybory parlamentarne w Nowej Zelandii odbędą się 17 października

Nowa Zelandia: RBNZ aktywnie rozważa wprowadzenie ujemnych stóp procentowych

RBNZ LOGOKomitet Polityki Pieniężnej opowiedział się za wprowadzeniem programu finansowania banków „przed końcem 2020 roku”, poinformował Bank Rezerw w środę w Wellington. Utrzymano oficjalną stopę na poziomie 0,25% i programu skupu obligacji na poziomie 100 miliardów NZD (254 miliardów złotych), zgodnie z oczekiwaniami.

Zapewnienie finansowania terminowego po oprocentowaniu zbliżonym do OCR za pośrednictwem FLP obniżyłoby koszty finansowania systemu finansowego, a tym samym koszty pożyczki dla firm i gospodarstw domowych – stwierdzono w raporcie.

RBNZ aktywnie rozważa wprowadzenie ujemnych stóp procentowych i zapowiedział, że zrobi to w połączeniu z terminowym finansowaniem banków. Dzisiejsze oświadczenie sugeruje, że program finansowania zostałby wprowadzony jako pierwszy krok, umożliwiając decydentom uwolnienie większej liczby bodźców przy jednoczesnym utrzymaniu stopy na stałym poziomie do marca zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi.

RBNZ chce dodać więcej bodźców i nie jest gotowy czekać, aż jego zobowiązanie do utrzymania OCR na poziomie 0,25% wygaśnie w marcu przyszłego roku. Zamiar wdrożenia FLP przed końcem roku może oznaczać, że bank centralny jest gotowy do wdrożenia programu w dniu publikacji oświadczenia polityki pieniężnej 11 listopada – napisał Nick Tuffley, główny ekonomista w ASB Bank w Auckland.

Niższe stopy mogą być niezbędne do utrzymania ożywienia gospodarczego w Nowej Zelandii

Znak na drodze wskazujący kierunek "New Zealand" Nowa ZelandiaNowa Zelandia doznała największego skurczu gospodarczego od czasu Wielkiego Kryzysu w drugim kwartale, a produkt krajowy brutto spadł o 12,2%. Niższe stopy mogą być niezbędne, ponieważ ożywienie jest utrudnione przez zamkniętą granicę, która paraliżuje kluczową branżę turystyczną.

Ekonomiści prognozują, że stopa bezrobocia wzrośnie do ponad 9% w nadchodzących kwartałach, podczas gdy roczna inflacja spadnie poniżej zakresu 1-3% będącego celem RBNZ.

Pandemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu mogą mieć znaczący długoterminowy negatywny wpływ na gospodarkę, przy niższym potencjalnym wzroście. Oczekiwany jest wzrost liczby zamknięć, co stanowi zagrożenie dla perspektyw zatrudnienia i inflacji – dodał bank centralny w oświadczeniu.

Z kolei ceny domów w Nowej Zelandii wzrosły o 4,6% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, odzwierciedlając rekordowo niskie koszty finansowania zewnętrznego i ograniczoną podaż.

Minister finansów Grant Robertson powiedział w zeszłym tygodniu, że gospodarka silnie się odbija i spodziewa się, że RBNZ weźmie to pod uwagę, decydując się na wprowadzenie ujemnych stóp w przyszłym roku. Wybory parlamentarne w Nowej Zelandii odbędą się 17 października.

Bank centralny stwierdził również, że polityka pieniężna będzie musiała zapewnić znaczące wsparcie gospodarcze przez długi czas i że jest przygotowany do zapewnienia dodatkowego bodźca. Poza ujemną stopą i FLP, rozważa zakup aktywów zagranicznych i swapy procentowe.

RBNZ podkreślił, że system bankowy jest na dobrej drodze do operacyjnego przygotowania ujemnych stóp procentowych do końca roku. Ekonomiści oczekują, że RBNZ poda więcej szczegółów na temat swoich planów stymulacyjnych 11 listopada, kiedy to opublikuje nowe prognozy dla gospodarki i przyszłego kursu stóp procentowych.

Plus500

Dolar nowozelandzki na minimach. NZD/UZD przebija wrześniowy dołek

Dolar nowozelandzki początkowo wzrósł po dzisiejszym oświadczeniu RBNZ, zanim zaczął się cofać. Kurs NZD/USD przebił wrześniowe minimum w okolicach 0,66 i ma otwartą drogę do sierpniowego dołka 0,6490. Jednocześnie rentowności obligacji nowozelandzkich z krótkimi terminami spadły na terytorium ujemne, ponieważ inwestorzy zwiększają liczbę zakładów, że RBNZ obniży stopy w przyszłym roku.

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here