Naga MarketsDolar nowozelandzki i Nowa ZelandiaW tym tygodniu w środę Bank Rezerw Nowej Zelandii odbędzie spotkanie w sprawie polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy przewiduje obniżkę stóp o 25 pb. Według analityków z Wells Fargo istotne będzie obserwowanie, co RBNZ zasygnalizuje w stosunku do przyszłych działań. Z kolei eksperci z ANZ oczekują aż dwóch obniżek w przyszłym roku (w lutym i w maju 2020 roku).


Nowa Zelandia: Dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych RBNZ – Westpac

Według Dominicka Stephensa, głównego ekonomisty Westpac, dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych Nowej Zelandii będzie towarzyszył wystąpieniu RBNZ, w związku z czym oczekują oni jutro obniżki głównej stopy procentowej (OCR) do poziomu 0,75%.

Badanie RBNZ wykazało dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych. Zmienia to bilans dostępnych informacji przed jutrzejszą decyzją OCR. W związku z tym wracamy do prognozowania jutrzejszego obniżenia OCR (wcześniej oczekiwaliśmy braku zmian). Jeśli RBNZ obniży stopy, nie spodziewalibyśmy się wyraźnego sygnału co do przyszłych cięć. Oczekujemy jednak, że RBNZ pozostanie otwarty na możliwość dalszych cięć z frazą „w razie potrzeby istnieje możliwość dalszego poluzowania polityki fiskalnej i monetarnej” – napisano w raporcie.

Eksperci wskazują również, że RBNZ spróbuje zaspokoić rosnące oczekiwania inflacyjne rynku, używając czegoś w rodzaju sierpniowego zwrotu: „Dzisiejsze działania pokazują nasze stałe zaangażowanie w zapewnienie wzrostu inflacji do połowy zakresu docelowego.

W dalszym ciągu prognozujemy, że poziom 0,75% będzie dolnym zakresem dla stopy OCR – rosnące ceny domów i związane z nimi umocnienie w gospodarce powinny usunąć wszelkie powody do obniżenia poniżej tego poziomu. Obecnie nie przewidujemy żadnych zmian w OCR w 2020 i 2021 r. – dodano.

RBNZ szuka argumentów dla dalszych obniżek stóp – Wells Fargo

Bank Rezerw Nowej Zelandii utrzymał oficjalną stopę gotówkową na poziomie 1,00% na ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej, po bardziej agresywnej niż oczekiwano obniżce stopy o 50 pb w sierpniu. W załączonym oświadczeniu bank centralny zauważył, że w razie potrzeby pozostaje jeszcze miejsce na dodatkowe bodźce. Tymczasem gubernator RBNZ, Orr powiedział, że bank centralny był zadowolony z dotychczasowego sierpniowego złagodzenia i że raczej nie będzie potrzebował „niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej” – wskazano w raporcie.

Biorąc pod uwagę, że dane o aktywności i wskaźniki dotyczące zaufania pozostały słabe, rynki skłaniają się w kierunku obniżki stóp w listopadzie, przy czym sugerują obecnie około dwóch trzecich szans na obniżkę stóp na spotkaniu w tym tygodniu. To powiedziawszy, nawet jeśli bank centralny zdecyduje się na zawieszenie stóp ważne będzie, aby sprawdzić, czy bank zasygnalizuje także dalsze obniżki stóp – dodano.

RBNZ prawdopodobnie obniży OCR do 0,75% – ANZ

RBNZ
RBNZ będzie ciąć stopy procentowe?

Analitycy ANZ spodziewają się, że RBNZ obniży OCR do 0,75% w najbliższą środę i pozostawi uchylone drzwi do dalszych cięć, powstrzymując się przed jawnym sygnalizowaniem ich.

– W dalszym ciągu przewidujemy kolejne dwie obniżki o 25 pbp (w lutym i maju), przy czym ostateczna obniżka będzie przejawem uznania zaostrzenia warunków monetarnych związanych z wymogiem posiadania przez banki większego kapitału. Obniżenie krótkoterminowych prognoz wzrostu przez RBNZ będzie stanowiło katalizator, pomimo braku zmian – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here