Naga MarketsDolar nowozelandzki (NZD) napotkał na pewne trudności w ostatnich miesiącach, choć oczekuje się, że sytuacja ta odwróci się w najbliższym czasie. Silne fundamenty gospodarcze prowadzą do presji na moce produkcyjne, a bardziej jastrzębi Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) stwarza ryzyko zwyżkowe dla waluty. Dodatkowo różnice w stopach procentowych i ceny towarów mają również wspierać „kiwi”, donoszą ekonomiści z Westpac. Z kolei eksperci z ANZ prognozują, że RBNZ odwróci trend spadkowy NZD wywołany słabymi danymi z Chin. Kurs pary NZD/USD silnie spada we wtorek poniżej okrągłego poziomu 0,70.

Nowa Zelandia: Podstawowe czynniki, które pomogą podnieść kiwi – Westpac

Gospodarka Nowej Zelandii przegania większość swoich odpowiedników. Odzwierciedlając te lepsze wyniki, RBNZ jest gotowy do podniesienia głównej stopy procentowej do 0,50% przed innymi kluczowymi bankami centralnymi. W rezultacie różnice stóp procentowych powinny zapewnić wsparcie dla dolara nowozelandzkiego.Spodziewamy się, że wysokie ceny surowców będą nadal wspierać kurs NZD. Ogólne ceny towarów w Nowej Zelandii osiągnęły rekordowy poziom w czerwcu. Spodziewamy się, że ceny towarów pozostaną bardzo wysokie przez pozostałą część 2021 r. i do 2022 r. – napisano w raporcie.

Lepsze perspektywy dla gospodarki nowozelandzkiej skłoniły ekspertów do podwyższenia prognozy dla parytetu NZD/AUD. Podobnie jak w przypadku USD, Nowa Zelandia boryka się z większą presją wydajności w porównaniu z Australią.

RBNZ jest obecnie bardziej jastrzębi niż RBA, ponieważ już zaostrzył niektóre aspekty polityki pieniężnej i oczekuje się, że w kilku kolejnych przeglądach podniesie stopy procentowe – dodano.

Kurs NZD/USD: RBNZ odwróci trend spadkowy wywołany słabymi danymi z Chin – ANZ

„Kiwi” walczy o utrzymanie poziomów wsparcia pod ciężarem łagodniejszych globalnych nastrojów. Niemniej jednak w środę nad ranem może się to zmienić, jeśli Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zapewni optymistyczny przekaz, oceniają ekonomiści z ANZ Banku.

Trudno jest wskazać dokładny katalizator, ale wydaje się, że kiwi silnie stracił po słabszych danych a Chin. ANZ obniżył również swoje prognozy wzrostu w Chinach na 2021 r. (z 8,8% r/r do 8,3% r/r), co może negatywnie wpłynąć na sentyment NZD.

Następne kilka dni prawdopodobnie będzie kręciło się wokół RBNZ. Długo o tym dyskutowaliśmy – nadchodzi podwyżka stóp – to tylko kwestia tego, jak duża i ilu członków ją poprze. To z kolei przywróci carry trading i właśnie to może nagle znaleźć się w centrum uwagi inwestorów nie tylko na rynkach spot, ale także na rynkach obligacji – podsumowano.

invest
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here