Naga MarketsFlaga Nowej Zelandii powiewająca na wietrzeBank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) kontynuuje luzowanie polityki monetarnej. Podczas, gdy Rezerwa Federalna od czasu kryzysu finansowego z 2009 roku podniosła stopy procentowe już dziewięć razy, RBNZ nie zdecydował się na żadną podwyżkę. Eksperci z Rabobanku zauważają, że wzrost awersji do ryzyka i spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie może zmusić członków RBNZ do obniżenia stóp procentowych, które obecnie znajdują się na poziomie 1.75%.


Rabobank: Wzrosło prawdopodobieństwo obniżki stóp w Nowej Zelandii

Jane Foley, strateg FX w Rabobanku sugeruje, że po tym jak RBNZ znalazł się w grupie najbardziej gołębich banków centralnych w G10 w 2018 r., prawdopodobieństwo, że kolejnym ruchem w polityce monetarnej RBNZ będzie obniżka stóp znacznie wzrosło.

Foley zauważa, że nastąpił wyraźny zwrot w ryzykach towarzyszących wzrostowi gospodarczemu zarówno w Chinach, jak i w USA. Chiny próbują uniknąć recesji uruchamiając kolejne bodźce fiskalne, a Rezerwa Federalna zapowiada zmniejszenie tempa kolejnych podwyżek stóp w 2019 r. Istnieje spore ryzyko, że mała gospodarka taka jak Nowej Zelandii może zostać uwięziona między „młotem, a kowadłem” z powodu silnych powiązań handlowych z Chinami. Ekspert z Rabobanku wskazuje, że rząd Nowej Zelandii wyraźnie dąży do dywersyfikacji partnerów handlowych, aby złagodzić wpływ spowolnienia popytu ze strony Chin.

W trzecim kwartale wzrost gospodarczy w Nowej Zelandii nieoczekiwanie spadł do najwolniejszego tempa od prawie 5 lat z wynikiem 0,3% kw./kw., wywołując spekulacje, że RBNZ może być skłonny do obniżki stóp jeszcze w tym roku. Wiadomości z tego tygodnia o spadkach sprzedaży detalicznych kart elektronicznych (kredytowych i debetowych) w grudniu sugerują, że wzrost PKB w czwartym kwartale również był słaby – napisał Foley.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO. Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

Ponadto dane REINZ podkreślają spadek sprzedaży domów. Dane z grudnia pokazują, że sprzedaż domów jest najniższa od 7 lat, a sprzedaż w największym mieście Nowej Zelandii – Auckland jest najniższa od 10 lat. Obecnie RBNZ i RBA wydają się być jedynymi bankami centralnymi grupy G10, które w tym roku mogą być zmuszone do obniżenia stóp procentowych. Analitycy z Rabobanku oczekują, że zarówno dolar nowozelandzki jak i australijski stracą na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego w tym roku.

W perspektywie 12 miesięcy prognozujemy spadek kursu pary NZD/USD do poziomu 0.63, gdzie cena po raz ostatni była we wrześniu 2015 r. – podsumował Jane Foley.

Zobacz również: USA, Chiny i strefa euro zwolnią w 2019 r. – projekcje dużych banków

Nowa Zelandia obniży stopy procentowe, a „Kiwi” spadnie na czteroletnie minima? – prognoza RabobankuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here