Naga MarketsDolar nowozelandzki i Nowa ZelandiaW swojej najnowszej aktualizacji polityki pieniężnej Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), Ben Udy, ekonomista z Capital Economics oczekuje, że RBNZ zaostrzy politykę pieniężną w nadchodzących latach. W jego ocenie wzrost PKB, rynek pracy i inflacja będą znacznie silniejsze niż oczekiwał bank centralny. Tymczasem eksperci z MUFG Banku prognozują wzrost pary NZD/USD w najbliższych miesiącach.

  • Nadzwyczajne zakupy aktywów zostaną zlikwidowane w tym roku, zanim RBNZ podwyższy stopy w 2022 r.
  • Do końca 2022 r. inflacja będzie utrzymywać się w okolicach celu lub powyżej przez prawie dwa lata
  • Do połowy 2023 roku Capital Economics oczekuje trzech podwyżek stóp do 1,0%

RBNZ podniesie stopy w przyszłym roku – Capital Economics

Spodziewamy się, że nadzwyczajne zakupy aktywów zostaną zlikwidowane w tym roku, zanim Bank podwyższy stopy w 2022 r. Jest kilka powodów, dla których nie oczekujemy już dalszych bodźców monetarnych – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Po pierwsze, ożywienie produkcji nastąpiło znacznie szybciej, niż się spodziewano, gdy w trzecim kwartale PKB powrócił do poziomu sprzed pandemii;
  • Po drugie, większość miar inflacji bazowej wzrosła w IV kwartale. Wszystkie z nich są teraz blisko środkowego punktu docelowego RBNZ;
  • Po trzecie, rynek mieszkaniowy w Nowej Zelandii robi się gorący. Ceny domów wzrosły o prawie 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym i nie wykazują oznak powrotu.

Spodziewamy się, że do końca 2022 r. inflacja będzie utrzymywać się w okolicach celu lub powyżej celu przez prawie dwa lata, a zatrudnienie powinno przekroczyć maksymalny możliwy do utrzymania poziom. Na tej podstawie oczekujemy, że RBNZ rozpocznie podwyżki stóp z końcem 2022 r. Do połowy 2023 roku oczekujemy trzech podwyżek stóp do 1,0% – dodano.

NZD/USD: względna cykliczna dynamika ma nadal wspierać kiwi – MUFG

Kiwi (NZD) osiąga lepsze wyniki, ponieważ wzrasta optymizm w związku z silniejszym ożywieniem gospodarczym na świecie, wyjaśniają analitycy MUFG Banku. Uważają, że fundamentalne tło makroekonomiczne pozostaje korzystne dla silniejszego NZD.

Zwiększone prawdopodobieństwo większego bodźca fiskalnego w USA pod rządami Bidena, w tym inwestycji infrastrukturalnych, wspiera również w szerszym kontekście kompleks towarowy. To potwierdza naszą optymistyczną prognozę dla walut związanych z surowcami w nadchodzącym roku – podkreślono w raporcie.

Dolar nowozelandzki czerpie wsparcie z korzystnego rozwoju sytuacji w kraju. Gospodarka Nowej Zelandii była jedną z najmniej negatywnie dotkniętych kryzysem. Realny PKB przekroczył już swój szczyt sprzed kryzysu związanego z lockdownem na koniec III kwartału po kwartalnym wzroście o 14,0%. Kontrastuje to z innymi dużymi gospodarkami, w przypadku których oczekuje się, że odzyskanie utraconej pozycji zajmie wiele lat.

Uważamy, że fundamentalne tło makroekonomiczne pozostaje korzystne dla silniejszego NZD. Perspektywy silniejszego ożywienia na świecie musiałyby zostać poważnie zakwestionowane, aby osłabić wsparcie dla NZD – podsumowano.

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara amerykańskiego | kurs ropy wti | zlotowki | prognoza usd |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here