W swojej najnowszej aktualizacji polityki pieniężnej Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), Ben Udy, ekonomista z Capital Economics oczekuje, że RBNZ zaostrzy politykę pieniężną w nadchodzących latach. W jego ocenie wzrost PKB, rynek pracy i inflacja będą znacznie silniejsze niż oczekiwał bank centralny. Tymczasem eksperci z MUFG Banku prognozują wzrost pary NZD/USD w najbliższych miesiącach.
- Nadzwyczajne zakupy aktywów zostaną zlikwidowane w tym roku, zanim RBNZ podwyższy stopy w 2022 r.
- Do końca 2022 r. inflacja będzie utrzymywać się w okolicach celu lub powyżej przez prawie dwa lata
- Do połowy 2023 roku Capital Economics oczekuje trzech podwyżek stóp do 1,0%
RBNZ podniesie stopy w przyszłym roku – Capital Economics
– Spodziewamy się, że nadzwyczajne zakupy aktywów zostaną zlikwidowane w tym roku, zanim Bank podwyższy stopy w 2022 r. Jest kilka powodów, dla których nie oczekujemy już dalszych bodźców monetarnych – napisano w raporcie.
Te artykuły również Cię zainteresują
- Po pierwsze, ożywienie produkcji nastąpiło znacznie szybciej, niż się spodziewano, gdy w trzecim kwartale PKB powrócił do poziomu sprzed pandemii;
- Po drugie, większość miar inflacji bazowej wzrosła w IV kwartale. Wszystkie z nich są teraz blisko środkowego punktu docelowego RBNZ;
- Po trzecie, rynek mieszkaniowy w Nowej Zelandii robi się gorący. Ceny domów wzrosły o prawie 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym i nie wykazują oznak powrotu.
– Spodziewamy się, że do końca 2022 r. inflacja będzie utrzymywać się w okolicach celu lub powyżej celu przez prawie dwa lata, a zatrudnienie powinno przekroczyć maksymalny możliwy do utrzymania poziom. Na tej podstawie oczekujemy, że RBNZ rozpocznie podwyżki stóp z końcem 2022 r. Do połowy 2023 roku oczekujemy trzech podwyżek stóp do 1,0% – dodano.
NZD/USD: względna cykliczna dynamika ma nadal wspierać kiwi – MUFG
Kiwi (NZD) osiąga lepsze wyniki, ponieważ wzrasta optymizm w związku z silniejszym ożywieniem gospodarczym na świecie, wyjaśniają analitycy MUFG Banku. Uważają, że fundamentalne tło makroekonomiczne pozostaje korzystne dla silniejszego NZD.
– Zwiększone prawdopodobieństwo większego bodźca fiskalnego w USA pod rządami Bidena, w tym inwestycji infrastrukturalnych, wspiera również w szerszym kontekście kompleks towarowy. To potwierdza naszą optymistyczną prognozę dla walut związanych z surowcami w nadchodzącym roku – podkreślono w raporcie.
Dolar nowozelandzki czerpie wsparcie z korzystnego rozwoju sytuacji w kraju. Gospodarka Nowej Zelandii była jedną z najmniej negatywnie dotkniętych kryzysem. Realny PKB przekroczył już swój szczyt sprzed kryzysu związanego z lockdownem na koniec III kwartału po kwartalnym wzroście o 14,0%. Kontrastuje to z innymi dużymi gospodarkami, w przypadku których oczekuje się, że odzyskanie utraconej pozycji zajmie wiele lat.
– Uważamy, że fundamentalne tło makroekonomiczne pozostaje korzystne dla silniejszego NZD. Perspektywy silniejszego ożywienia na świecie musiałyby zostać poważnie zakwestionowane, aby osłabić wsparcie dla NZD – podsumowano.

Zobacz również: