Naga MarketsZnak na drodze wskazujący kierunek "New Zealand" Nowa ZelandiaBank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) oświadczył w środę, że nie spieszy się z zaostrzeniem polityki pieniężnej po tym, jak utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie i wydał ostrożną uwagę na temat perspektyw gospodarczych. Bank centralny dodał, że nie zmieni swojego stanowiska, dopóki nie będzie przekonany, iż inflacja utrzyma się na średnim poziomie docelowym 2% rocznie, a zatrudnienie osiągnie maksymalny stabilny poziom. Para NZD/USD silnie spada drugą sesję z rzędu po wcześniejszym wzroście powyżej 0,7440 do najwyższego poziomu od 2017 roku.

  • RBNZ utrzymał oficjalną stopę gotówkową na rekordowo niskim poziomie 0,25%
  • Bank centralny zachował również program zakupu aktywów na dużą skalę
  • Oświadczenie znacznie zmniejszyło oczekiwania na podwyżkę stóp w przyszłym roku

Orr (RBNZ): musimy uzbroić się w cierpliwość i wziąć pod uwagę wnioski z poprzednich kryzysów

Nie podamy określonej daty, kiedy zaufanie powróci do normalnych poziomów. Zdobycie tej stabilności zajmie trochę czasu. Będziemy musieli zobaczyć realne wyniki i zrozumieć, co obecnie potrzebują rynki – powiedział gubernator Adrian Orr na konferencji prasowej. Bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, utrzymał oficjalną stopę gotówkową na rekordowo niskim poziomie 0,25%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Orr dodał, że bank centralny będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i wziąć pod uwagę wnioski z poprzednich kryzysów, gdy decydenci zbyt szybko znormalizowali politykę.

RBNZ zachował również program zakupu aktywów na dużą skalę (LSAP) o wartości 100 miliardów dolarów nowozelandzkich (73,24 miliarda dolarów) i nie zmienił działania programu finansowania pożyczek (FLP).

Bank Rezerw Nowej Zelandii brzmiał gołębio, kiedy pozostawił niezmienione ustawienia polityki, ale nadal oczekujemy, że decydenci zaczną podnosić stopy w przyszłym roku. Chociaż Bank podkreślał swoją gotowość do zapewnienia dalszych bodźców oraz zdolność do wdrażania ujemnych stóp procentowych, prognozy wskazują, że obecnie prawdopodobnie będzie potrzeba mniej bodźców – napisał Ben Udy, ekonomista z Australii i Nowej Zelandii z Capital Economics.

Z kolei analitycy z Westpac Banku uważają, że oświadczenie RBNZ znacznie zmniejszyło oczekiwania na podwyżkę stóp w przyszłym roku, dodając, że nie widzą zmian w stopach OCR aż do 2024 roku.

RBNZ pozostawia otwarte drzwi dla ujemnych stóp procentowych

RBNZ zwrócił uwagę, że niedawna odporność gospodarcza oznacza, że ​​obecnie nie jest wymagany żaden znaczący dodatkowy bodziec, ale bank pozostawił otwarte drzwi do wykorzystania narzędzi łagodzących, w tym stóp ujemnych, w razie potrzeby.

Jeśli zobaczymy, że warunki monetarne stały się niespójne z tym, czego potrzebujemy, jesteśmy gotowi do działania. OCR może spaść – powiedział dziennikarzom Orr.

Bank centralny obniżył stopy procentowe o 75 punktów bazowych w marcu ubiegłego roku i podkreślił, że pozostaną one niezmienione przez 12 miesięcy, wprowadzając jednocześnie luzowanie ilościowe w celu wsparcia gospodarki dotkniętej zamknięciem granic i lockdownem.

Jednak szybsze ożywienie gospodarcze i obawy o rozgrzany do czerwoności rynek nieruchomości napędzany historycznie niskimi stopami procentowymi i poluzowanymi zasadami udzielania kredytów sprawiły, że rynki zaczęły spekulować. Coraz więcej inwestorów uważa, iż cykl luzowania zakończył się i że podwyżka stóp może nastąpić wcześniej niż początkowo sądzono.

Ostrożność RBNZ co do perspektyw rozczarowała niektórych handlowców, którzy oczekiwali, że bank centralny weźmie pod uwagę poprawę warunków makroekonomicznych Nowej Zelandii od ostatniej decyzji politycznej w listopadzie 2020 r.

Kurs dolara (NZD) spada z czteroletnich maksimów

Po wypowiedzi Orra, dolar nowozelandzki początkowo spadł o 0,2%, ale potem szybko się ustabilizował, osiągając 0,7367 USD, blisko trzyletniego maksimum. W piątek koło południa kurs pary NZD/USD kontynuuje spadek po osiągnięciu w środę poziomu 0,7465, najwyższego od lipca 2017 roku. Przebite zostało dziś lokalne wsparcie 0,7315, a dalsza korekta może doprowadzić do testu tegorocznego minimum 0,7096 z celem na okrągły poziom wsparcia 0,70.

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here