Naga Marketsnowa zelandia drogowskazEksperci z Westpac zauważają, iż koronawirus ma większy wpływ na gospodarkę Nowej Zelandii niż jego poprzednik SARS. Z kolei analitycy MUFG Banku zwracają uwagę, że dolar nowozelandzki jest wspierany przez mniej gołębie perspektywy polityki Banku Rezerw Nowej Zelandii. Przewidują, że kurs pary NZDUSD będzie oscylować w przedziale 0,6400 – 0,6900 w pierwszym kwartale, 0,6500 – 0,7000 w drugim i trzecim kwartale oraz 0,6600 – 0,7100 w czwartym kwartale.


Zobacz również: Dolar nowozelandzki nadal niedowartościowany? Szansa na wzrost o 0,70 USD – ocenia BNZ

Nowa Zelandia: Koronawirus ma większy wpływ ekonomiczny niż SARS – Westpac

Analitycy z Westpac obawiają się, że koronawirus prawdopodobnie będzie miał większy wpływ ekonomiczny na Nową Zelandię niż SARS.

Kluczowe uwagi:

  • Bazowy scenariusz zakłada, że PKB w marcu będzie o 0,6% niższe niż wcześniej sądzono;
  • Wynika to m.in. z dwumiesięcznego zakazu podróżowania i jednego miesiąca zakłóceń w fabrykach w Chinach;
  • Jednak eksperci nie prognozują trwałych strat ekonomicznych. Pod koniec 2020 r. oczekują silnego odbicia kwartalnego wzrostu PKB w miarę ożywienia gospodarki;
  • Chiny są teraz znacznie ważniejsze dla gospodarki Nowej Zelandii niż w 2003 roku;
  • Tym razem wysiłki związane z kwarantanną są znacznie bardziej drakońskie niż podczas SARS.

Kurs NZDUSD: Kiwi wspierany przez mniej gołębie perspektywy polityki RBNZ – MUFG

Dolar nowozelandzki osłabił się w styczniu, podobnie jak większość walut w stosunku do dolara amerykańskiego, odzwierciedlając zwiększone ryzyko globalnego wzrostu wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa z Chin. Jednak lepsze wyniki NZD w porównaniu z AUD pokazują, że ​​Nowa Zelandia jest w lepszej sytuacji, aby przetrwać kolejne globalne ryzyko spowolnienia – napisano w raporcie.

Dane RBNZ dotyczące kredytów hipotecznych opublikowane w styczniu ujawniły 22-procentowy skok. Natomiast sprzedaż mieszkań wzrosła w grudniu o 12% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost cen nieruchomości REINZ również rośnie, odnotowując wzrost o 6,6% r/r.

dolar nowozelandzkiOprócz niskich stóp ożywiających działalność mieszkaniową RBNZ wyraża zadowolenie z konsekwencji poluzowania polityki monetarnej w ubiegłym roku, a zarazem słabszego NZD. Hawkesby, zastępca gubernatora RBNZ, podkreślił fakt, że słabszy NZD pomógł odizolować Nową Zelandię od negatywnych czynników globalnych – dodano.

– Podejrzewamy więc, że RBNZ nadal będzie bardzo ostrożny w zakresie potencjalnych podwyżek stóp, co ogranicza potencjalne pozytywne scenariusze dla NZD. Roczna stopa inflacji wzrosła z 1,5% w III kwartale do 1,9% w IV kwartale. Jest to zgodne z polityką RBNZ, który oczekuje utrzymania inflacji w pobliżu połowy przedziału 1,0–3,0% – podsumowano.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony m.in. Grzegorz Moskwa, Marcin 'Wiking' Wicz, Mariusz Drozdowski, Paweł Szwajcar, Łukasz Fijołek, Maksymilian Bączkowski. Dowiedz się więcej i dołącz do nas!
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here