Naga MarketsPrezydent Wenezueli Nicolas Maduro chce utworzyć nową walutę cyfrową – Petro, która miałaby walczyć ze skutkami sankcji nałożonymi na ten kraj przez Stany Zjednoczone.


Sytuacja ekonomiczna znacznie się pogorszyła, a niegdyś dobrze prosperujący naród wpadł w kłopoty za sprawą autorytatywnego rządu. Boliwar wenezuelski stracił na wartości w ciągu roku niebotyczne 95% w stosunku do dolara amerykańskiego i kraj pogrążył się w chaosie. Utworzenie kryptowaluty miałoby przynieść rozwiązanie twierdzi Maduro.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Wenezuela stworzy Petro aby przezwyciężyć blokadę finansową i znaleźć nowe formy finansowania rozwoju gospodarczego i społecznego kraju” – powiedział w przemówieniu prezydent.

Waluta Petro miałaby być wspierana przez krajowe zasoby ropy i gazu a także przez rezerwy złota, które posiada Wenezuela.

Jednakże pomysł zaproponowany przez prezydenta nie został przyjęty z aprobatą obywateli, większość ludzi nie traktuje tych zapowiedzi poważnie. Wolą oni wydobywać Bitcoina do którego mają zaufanie aniżeli do nowych tworów wymyślonych przez prezydenta. Poza tym sama idea kryptowalut opiera się na zdecentralizowanym modelu, jak więc rząd Wenezueli mógłby być wiarygodny będąc jedynym emitentem?

Nicolás Maduro i Władimir Putin. Źródło: kremlin.ru

„Wszystko buduje się na zaufaniu i akceptacji a to zależeć będzie od poziomu produkcji i bogactwa. Boliwar jest wspierany przez rezerwy a mimo to nie ma siły” – powiedział Henkel Garcia, dyrektor w Econometrica.

Opozycja zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi, twierdząc że wymagałoby to zatwierdzenia przez Kongres. Gwałtowny spadek cen ropy zrujnował gospodarkę kraju, a polityka rządu socjalistycznego dokonała ogromnego spustoszenia. Wenezuela ma ogromne długi z Chinami i Rosją, a oba kraje przyjmują swoje zadłużenie w ropie naftowej, co uszczupla jej zasoby a więc i wiarygodność.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOpcja na dziś – PUT na GOLD 4.12.2017
Następny artykułBank of Canada wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here