Naga Markets22 maja 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę upamiętniającą kaplicę pod wezwaniem Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. To kolejna moneta 5 zł z obiegowej serii „Odkryj Polskę” z okolicznościowym rewersem, która znajdzie się w powszechnym obiegu gotówkowym.

W II połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego wzniesiona została gotycko-ceglana kaplica, jako część zabudowy zamku królewskiego. W roku 1418 z inicjatywy Wielkiego Księcia Litewskiego i króla Polski Władysława Jagiełły wnętrze kaplicy pokryte zostało freskami bizantyńsko-ruskimi. Zabytkowa kaplica pod wezwaniem Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie jest bezcennym przykładem spotkania dwóch tradycji kulturowych – łacińskiego Zachodu i bizantyńskiego Wschodu – pisze w folderze numizmatycznym dr Andrzej Frejlich, historyk sztuki z Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Kaplica Trójcy Świętej jest najbardziej znaczącym zabytkiem Lublina. W 2015 roku uhonorowana została Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. – dodaje.Rewers zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską przedstawia wnętrze Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Na tle zabytkowych okien kaplicy widnieje fresk z konnym portretem króla Władysława Jagiełły. Awers monety to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Moneta wyemitowana zostanie w nakładzie do 1,2 mln sztuk i będzie można ją otrzymać po cenie nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP. Więcej informacji na jej temat znajduje się w folderze numizmatycznym.

 

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monetyJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here