Novavax ogłosił, że rozpoczął pierwszą fazę testów klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi. Według spółki są już pierwsi ochotnicy, którzy poddadzą się badaniu, a jego wyniki mają być dostępne już w lipcu. W reakcji na informację kontrakty terminowe S&P 500 pokonują psychologiczną barierę 3 tys. pkt.
- Novavax stawia na NVX-CoV2373, do którego doda Matrix-M swojej produkcji.
- Prezes spółki deklaruje szybkie rozpoczęcie drugiej fazy badań.
- 130 osób zgłosiło się do wzięcia udziału w testach.
Noavax: Kolejny producent z kandydatem na szczepionkę
Amerykańska firma biotechnologiczna stwierdziła w kwietniu, że wstępnego kandydata, NVX-CoV2373, z którym planowała wykorzystać swój adiuwant Matrix-M do wzmocnienia reakcji immunologicznych.
Adiuwanty są stosowane głównie w celu wywołania silnej odpowiedzi immunologicznej, w tym poprzez większą produkcję przeciwciał, oraz zapewnienia długotrwałej ochrony przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.
– Podanie naszej szczepionki u pierwszych uczestników tego badania klinicznego jest znaczącym osiągnięciem, przybliżającym nas o jeden krok do zaspokojenia fundamentalnego zapotrzebowania na szczepionkę w walce z globalną pandemią COVID-19. Oczekujemy, że w lipcu podzielimy się wynikami klinicznymi i, jeśli będą one obiecujące, szybko rozpoczniemy drugą fazę badania. – powiedział Stanley C. Erck, prezes i dyrektor generalny Novavaxu.
Zobacz również: Akcje Moderna w dół. Szczepionka na Covid-19 jednak nie tak szybko
Faza 2 ma zostać prowadzona w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i będzie oceniać odporność, bezpieczeństwo i redukcję zachorowań na COVID-19 w szerszym zakresie wiekowym. Próba jest wspierana w ramach niedawno ogłoszonego porozumienia finansowego z Koalicją na rzecz Przygotowania do Epidemii (CEPI).
Przed otwarciem giełdy cena akcji Novavax wzrosła o 17,48%
Do badania zgłosiło się około 130 zdrowych uczestników w wieku od 18 do 59 lat w dwóch ośrodkach w Australii. Protokołowany schemat badania dwóch dawek ocenia dwie wielkości dawek (5 i 25 mikrogramów) z Matrix-M i bez Matrix-M.
Producenci leków i ośrodki badawcze na całym świecie skupiły całą swoją uwagę na znalezieniu szczepionki l leku skutecznego w walce z koronawirusem. Łącznie COVID-19 zabił już prawie 350 tysięcy osób, a zachorowało około 5,3 miliona osób.

– Złamanie psychologicznej bariery 3000 pkt. na indeksie S&P500 stało się impulsem do większej fali apetytu na ryzyko, na czym traci dolar (wygrywa tylko minimalnie z japońskim jenem). Lepsze nastroje na giełdach to wynik informacji o pracach nad szczepionką na COVID-19 przez kolejną firmę (tym razem chodzi o Novavax), a także doniesień o “rozmywaniu” się ryzyka związanego z Hong Kongiem (chińskie władze deklarują, że sądy mają pozostać niezależne od władz centralnych), oraz braku krytycznej odpowiedzi Pekinu na działania amerykańskich władz (umieszczenie 33 spółek na tzw. czarnej liście) – komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.
Autor poleca również:
- Uber ma powody do obaw? Bolt wyceniany na $1,9 mld USD po rundzie finansowania
-
Millenials woli robo-doradcę od żywego konsultanta, twierdzi Nordea