Naga MarketsNouriel Roubini profesor z Nowego JorkuNouriel Roubini był jednym z prelegentów podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. W czasie swojego przemówienia wskazał na największe zagrożenia współczesnego świata. Głównym problemem świata pozostaje jego zdaniem zimna wojna, która może wybuchnąć pomiędzy USA a Chinami.

Roubini jest często nazywany „Doktorem Zagładą”, dlatego, że najczęściej przedstawia raczej katastroficzne wizje przyszłości. Od lat wieszczy też kolejny globalny kryzys. Teraz jednak zauważył, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami stanowi dziś największe zagrożenie dla światowej gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują
„To tak naprawdę wojna technologiczna, która przerodziła się w zimną wojnę”

– powiedział ekonomista.

Apokalipsa wg. Doktora Zagłady

Jego zdaniem kolejne trzy dekady będą stały pod znakiem walki między tymi dwoma mocarstwami. Choć sam tego nie powiedział, słabnące USA i pretendujące do roli nowego światowego lidera Chiny mogą też wpaść w tzw. Pułapkę Tukidydesa, czyli wejdą w wyniszczającą rywalizację, w skutek której obie strony przegrają.

Roubini dodał, że wojna nie będzie toczyć się o terytoria, ale o to, kto zdobędzie kontrolę nad nowoczesnymi technologiami, takimi jak np. sztuczna inteligencja czy sieć 5G.

„Możemy skończyć w zbałkanizowanym świecie, gdzie nastąpiła fragmentaryzacja. I w takim świecie Chiny i Stany Zjednoczone będą mogły stawiać innym krajom warunki: albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Albo używasz naszych technologii, albo jesteś po drugiej stronie”

– powiedział.

W kwestii Europy, Roubini dodał, że Stary Świat musi dziś określić się na nowo.

„Bez jasnej wizji, czym Europa ma być w świecie supermocarstw i gigantów, Unia Europejska zostanie ‚europejskim karłem’ i zostanie połknięta przez resztę”

– spuentował.

Sam straszy Europejczyków także Rosją, która choć jest dziś stosunkowo słaba, cechuje się silnymi tendencjami rewizjonistycznymi. To z kolei zagraża Europie.

„Rosja chciałaby, aby Europa się zdezintegrowała, ale też Chiny nie są fanem europejskiej integracji”

– dodał.

Nouriel Roubini to amerykański ekonomista, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego. Stoi też na czele Roubini Macro Associates. Świat usłyszał o nim, gdy ponad dekadę temu przewidział krach w 2008 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here