Naga MarketsNotowania złota znajdują się blisko poziomu 1800 USD za uncję w bieżącym tygodniuNotowania złota w bieżącym tygodniu oscylują w okolicach poziomu 1800 USD za uncję. A tymczasem dzisiaj pojawił się cykliczny raport World Gold Council (WGC), podsumowujący sytuację na rynku złota w III kwartale bieżącego roku.

Notowania złota oscylują w okolicach 1800 USD za uncję

Według wyliczeń WGC, w okresie od lipca do września globalny popyt na złoto wyniósł 831 ton, co jest rozczarowującym wynikiem na tle popytu z III kw. poprzedniego roku (894,4 ton) oraz z III kw. 2019 r. (1084,9 ton). Niemniej, spadek popytu miał związek przede wszystkim z działaniami inwestorów – ponieważ w przedstawionych danych wyróżniały się głównie informacje o spadku aktywów funduszy ETF opartych o złoto.Tymczasem pozostałe składniki popytu na złoto prezentowały się znacznie lepiej. W stosunku do III kwartału 2020 roku, wzrósł popyt na kruszec ze strony producentów biżuterii (ponad 440 ton), jak również ze strony mniejszych, detalicznych inwestorów, kupujących złote monety i sztabki (ponad 260 ton). Co ciekawe, w poprzednim kwartale utrzymywał się także solidny popyt na złoto ze strony banków centralnych (niemal 70 ton kruszcu).

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Dane ze strony WGC zaczynają kreślić obraz sytuacji na globalnym rynku złota w kontekście całego bieżącego roku. Co prawda ostateczne dane na ten temat zobaczymy dopiero za kilka miesięcy, ale już wydaje się prawdopodobne, że 2021 rok będzie czasem wzrostu popytu na złoto ze strony przemysłu jubilerskiego oraz banków centralnych (w porównaniu do 2020 r.), natomiast popyt inwestycyjny za cały 2021 rok raczej będzie prezentował się słabiej niż w roku poprzednim.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza dax | najniższy kurs forinta | gpw mbank | mbank akcje prognozy | mercator notowania | kęty akcje notowania | azoty notowania |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here