Naga MarketsKontynuacja przeceny na złocie.

Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upłynęła pod znakiem zwyżek, jednak wczoraj cena kruszcu runęła w dół, niwelując z nawiązką wcześniejsze wzrosty z tego tygodnia. Dzisiaj rano presja spadkowa na cenach złota się utrzymuje, a notowania poruszają się poniżej poziomu 1520 USD za uncję.

Impulsem do spadków cen złota były dobre dane makro w Stanach Zjednoczonych – wczoraj pozytywnie zaskoczyły informacje na temat rynku pracy i sektora usługowego w tym kraju. Optymizm przyczynił się do odbicia w górę notowań amerykańskiego dolara i spadku cen złota. To ostatnie wynikało również z większego apetytu inwestorów na ryzyko, które na ogół zmniejsza zainteresowanie złotem jako „bezpieczną przystanią”. Dzisiaj również dane makroekonomiczne mogą być istotnym czynnikiem wpływającym na ceny złota (o 14:30 polskiego czasu pojawią się kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy).

notowania złota 6 września
Notowania złota – dane dzienne

Zapowiedzi kolejnej rundy negocjacji na linii USA-Chiny, planowanej na przyszły miesiąc, również wsparły stronę podażową na rynku złota. Powiew optymizmu na globalnych rynkach z pewnością żółtemu kruszcowi szkodzi, jednak warto mieć na uwadze to, że notowania złota były podatne na przeceny. Przez ostatnie 15 tygodni, zaledwie dwa tygodnie zakończyły się na tym rynku spadkami.

Niemal nieprzerwana dobra passa wywoływała coraz więcej głosów na temat możliwego odreagowania spadkowego. Obecnie, gdy to odreagowanie stało się dość dynamiczne, możliwe jest jego pogłębienie w krótkoterminowej perspektywie. Niemniej, długoterminowe perspektywy dla cen złota wciąż są optymistyczne.

Cena cukru na niemal rocznych minimach.

Notowania cukru kontynuują zniżkową serię. Ostatnie kilka sesji na wykresie cen cukru w Stanach Zjednoczonych kończyło się na minusach, co doprowadziło do przebicia w dół poziomu 11 centów za funt. Dzisiaj rano cena cukru w USA oscyluje w okolicach 10,90 centów za funt. To najniższy poziom notowań tego surowca od końcówki września 2018 roku, a więc niemal od roku.

Główną przyczyną pesymizmu na rynku cukru są oczekiwania dużej produkcji tego surowca w Indiach oraz Tajlandii. Na razie trudno oszacować, jak duża presja ze strony tych państw będzie wynikała ze zwiększonego eksportu cukru, jednak już teraz wiadomo, że najprawdopodobniej znacząco wzrośnie ilość cukru w globalnym handlu, jak również wzrosną zapasy tego surowca w Azji.

Notowania cukru w USA – dane dzienne
Notowania cukru w USA – dane dzienne

W krótkoterminowej perspektywie, notowania cukru mogą więc pozostawać pod presją podaży. Niemniej, w dłuższym horyzoncie czasowym perspektywy dla cen tego surowca są lepsze, ponieważ na przyszły sezon zapowiadany jest deficyt na globalnym rynku cukru. Tymczasem obecnie oczekiwana nadwyżka jest już w dużej mierze uwzględniona w cenach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here