Naga Markets

Notowania złota kontynuują zwyżkę. Cena surowca przekroczyła poziom 1940 dol. za uncjęNotowania złota kontynuują systematyczne zwyżki. Cena tego kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1936 USD za uncję, a dzisiaj już przekraczała 1940 USD za uncję, docierając tym samym do tegorocznego maksimum i do najwyższego poziomu od kwietnia poprzedniego roku.

Cena złota nadal rośnie

Zwyżkom notowań złota w ostatnim czasie sprzyjała słabość dolara oraz wiążące się z tym oczekiwania złagodzenia podejścia Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Z tej przyczyny, inwestorzy na rynku złota nadal uważnie śledzą przede wszystkim dane makro z USA, które będą nadawać ton działaniom Fed.

W tym tygodniu istotne będą zarówno dzisiejsze odczyty PMI, jak i szereg czwartkowych danych, dotyczących m.in. PKB czy też rynku pracy. Im gorsze dane makro w USA, tym większa szansa na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej – co z kolei stanowiłoby wsparcie dla cen złota.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Inwestorzy obecnie chętnie dodają złoto do swoich portfeli dla dywersyfikacji. Niemniej, w niektórych krajach ten efekt jest słabiej widoczny. Dla przykładu, w Indiach w bieżącym tygodniu notowania kontraktów futures na złoto zwyżkowały do historycznych rekordów, co w ostatnich dniach przyczyniło się do wyhamowania popytu na ten metal.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs EUR/USD testuje 1,09. Czy rynek słusznie odchodzi od dolara?
Następny artykułKurs złota wybija nowe 9-miesięczne szczyty powyżej 1940 USD za uncję
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.