Naga MarketsPo środowych wzrostach, czwartek przyniósł realizację zysków przez inwestorów na krajowym rynku akcji. WIG20 zakończył notowania poniżej 1800 punktów, z ponad 1% stratą. Wśród spółek z ww. indeksu najwięcej straciły min. walory JSW, PKN Orlen i Pekao, które zanotowały odpowiednio dzienne zmiany na poziomie -6,14%, -4,05% i – 3,62%.

WIG20 zakończył notowania poniżej 1800 punktów

Sytuacji nie wsparło nawet mocne odbicie akcji Allegro.eu, które zyskały prawie
7%. Handel miał miejsce w otoczeniu przyzwoitych obrotów na poziomie prawie 1,1 mld zł. Najmniejsze spadki zanotował indeks sWIG80, którego notowania znajdują się obecnie blisko tegorocznych szczytów na poziomie 15 tys. pkt. Sytuacji na rynkach nie wspierały również odczyty danych makroekonomicznych.

Te artykuły również Cię zainteresują

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 742 tys. – poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 707 tys. Powyższe wpłynęło na słabe otwarcie amerykańskiego rynku akcji. W dalszej części notowań prym wiodła jednak strona popytowa rynku i najważniejsze indeksy zakończyły handel na dodatnich poziomach. Warto zauważyć, że „górą” były tym razem spółki technologiczne, których indeks (Nasdaq), zyskał więcej niż S&P500.

Inwestorzy na tym rynku coraz częściej wyrażają obawy dotyczące rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, co może implikować potencjalne wprowadzenie nowych środków ograniczające działalność gospodarczą. W ciągu ostatniej doby, w USA zarejestrowano 1707 ofiar śmiertelnych Covid-19 (łączna liczba ofiar przekroczyła 250 tys. osób) i odnotowano ponad 160 tys. nowych przypadków zakażeń.

Na rynku metali szlachetnych warto zwrócić min. uwagę na zachowanie złota. Notowania kruszcu konsolidują się od kilku dni w okolicach kluczowego poziomu 1850 USD/uncja, którego przebicie może otworzyć drogę do dalszych spadków, co najmniej do 1800 USD.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranna atmosfera na rynkach kasowych nie sprzyja pozytywnemu otwarciu handlu w Warszawie. Kontrakty terminowe na DAX30 i S&P500 znajdują się „pod kreską”. Również handel w Japonii zakończył się prawie 0,5% stratą indeksu Nikkei225.

Sytuacji nie sprzyja min. wypowiedź Steve’a Mnuchin’a (Sekretarza Skarbu USA), który zapowiedział w czwartek, iż wygasające w grudniu niektóre programy wsparcia płynnościowego prowadzone przez FED nie zostaną przedłużone.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here