Naga Marketszbiory soiNotowania soi kontynuują zwyżki. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych przekracza już 11 USD za buszel, co oznacza, że jest ona najwyższa od lipca 2016 roku, a więc od ponad czterech lat.

Wzrostom cen soi sprzyja utrzymujący się duży popyt ze strony Chin. W weekend pojawiły się informacje o dużym imporcie soi do Państwa Środka w październiku – wyniósł on bowiem 8,69 mln ton, co oznacza wzrost aż o 41% w ujęciu rdr. Niemniej, to i tak jest mniej niż wyniósł import wrześniowy, który znalazł się na imponującym poziomie 9,8 mln ton.

Przyczyną zwyżek importu soi do Chin jest m.in. przybycie do portów chińskich opóźnionych transportów z Brazylii, jak również docieranie pierwszych w tym sezonie transportów z USA. Warto również mieć na uwadze to, że w poprzednim roku import soi do Chin był obniżony ze względu na konflikt handlowy na linii USA-Chiny – podczas gdy w tym roku, na skutek porozumienia pierwszej fazy, wzajemny handel towarami nieco odżył.

Z technicznego punktu widzenia warto mieć na uwadze fakt, że rynek soi w USA jest już w fazie wykupienia, a to oznacza podatność na odreagowanie spadkowe. Ważnym poziomem oporu jest jednak dopiero rejon 12 USD za buszel.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here