Naga MarketsCena ropy nafotwejWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była czasem zdecydowanej przewagi strony podażowej. Po spokojnym poranku, notowania ropy w późniejszych godzinach zaczęły zniżkować, kończąc sesję na 4-procentowych minusach, zarówno w przypadku ropy Brent, jak i WTI.

Notowania ropy zaczęły zniżkować zarówno w przypadku ropy Brent, jak i WTI

Ważnym akcentem na rynku ropy były jednak przede wszystkim publikowane wczoraj dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w tym kraju wzrosły aż o 8,7 mln baryłek. Ten wynik znacząco różnił się od oczekiwań, które zakładały spadek zapasów o około 1,9-2,5 mln baryłek. Szacunki API pokazały także, że sytuacja na amerykańskim rynku ropy naftowej pozostaje nieprzewidywalna, a nadzieje na systematyczny spadek zapasów na razie muszą być traktowane z dystansem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport API jednocześnie pokazał także wzrost zapasów benzyny (o 1,1 mln baryłek) oraz destylatów (o 6,9 mln baryłek) w Stanach Zjednoczonych. To także negatywne zaskoczenie dla inwestorów. Zwyżka zapasów benzyny okazała się bowiem 10 razy większa niż oczekiwania, zaś wzrost zapasów destylatów był o około 4 razy większy niż oczekiwania.

Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA przedstawi amerykański Departament Energii. Publikacja raportu przypada więc na późniejszy dzień niż zwykle ze względu na poniedziałkowy Memorial Day w USA. Wyliczenia departamentu bazują na większej ilości danych, więc dzisiejszy raport także jest wyczekiwany z pewną nerwowością wśród inwestorów – i może on później wywołać większą zmienność cen ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Warto zobaczyć również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here