Naga MarketsNotowania ropy z widocznymi problemami. Zapasy w USA ponownie wzrosłyNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu mają trudności z kontynuacją ruchu wzrostowego. O ile deklaracja OPEC+ o przedłużeniu rekordowo dużych cięć produkcji tego surowca pomogła stronie popytowej, to optymizm nie wystarczył na długo.

Kurs ropy zależny od wielkości zapasów surowca

Wielu uczestników rynku wyraża wątpliwości, czy notowania ropy naftowej w ostatnich tygodniach nie urosły za szybko i za bardzo, zważywszy na utrzymującą się trudną sytuację nie tylko na samym rynku ropy, ale też w całej globalnej gospodarce.

Z pewnością pewnym otrzeźwieniem były wczorajsze dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Raport API pokazał bowiem, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 8,4 mln baryłek. To spore negatywne zaskoczenie, ponieważ oczekiwano, że raport ten pokaże spadek zapasów o ponad milion baryłek. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny, ale wzrosły zapasy destylatów.

Dzisiaj raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii, który ma dostęp do większej ilości danych niż API. Na ogół odczyty departamentu i API są sobie bliskie. Niemniej, gdyby odczyt prezentowany przez Departament Energii pokazał mniejszy wzrost lub nawet spadek zapasów, to byłoby to wsparciem dla cen ropy naftowej. Warto jednak wspomnieć, że po wczorajszych danych API, nawet dobry odczyt departamentu byłby traktowany przez inwestorów z pewnym dystansem. Ostanie dane dotyczące zapasów pokazują bowiem, że nadal nie mamy do czynienia z systematycznym spadkiem zapasów ropy w USA.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here