Naga MarketsNotowania ropy z przecenami na wykresie, wzrost zapasów surowca w USAPo wzrostowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej w tym tygodniu odreagowują tę zwyżkę. Wtorek i środa przyniosły dwa dni wyraźnych zniżek cen tego surowca, natomiast dzisiaj rano ceny ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Notowania ropy z wyraźnymi zniżkami

Impulsem do zniżek notowań „czarnego złota” z pewnością były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze na początku tygodnia na rynku tym dominowali optymiści, którzy zakładali, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o prawie 3 mln baryłek. Jednak we wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał swoje szacunki, pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA o 436 tys. baryłek w poprzednim tygodniu, a wczoraj Departament Energii w swoim raporcie ten wzrost potwierdził. Według danych departamentu, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 594 tysiące baryłek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej w USA tak wyraźnie negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów głównie dlatego, że wcześniej na rynku tym panował duży optymizm. Publikowane niedawno dane makro w USA były bardzo dobre, a to nakręcało scenariusze przyspieszenia wzrostu gospodarczego w tym kraju po pandemii. Spodziewano się więc, że dane dotyczące zapasów ropy naftowej – a więc de facto popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ten optymistyczny scenariusz potwierdzą. Tak się jednak nie stało, bowiem wzrost zapasów ropy sugeruje, że ożywienie popytu na ten surowiec na razie jest wątłe.

Na razie więc optymizm na rynku ropy naftowej został stłumiony, aczkolwiek warto pamiętać, że popyt na ropę w USA jeszcze może przyspieszyć. Na ogół rośnie on bowiem w sezonie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, czyli wtedy, gdy mamy do czynienia z większą liczbą letnich wyjazdów Amerykanów. Oczywiście nadal ze względu na pandemię trudno spodziewać się wyjątkowo dużej aktywności w tej kwestii, jednak sytuacja powinna być znacznie lepsza niż w poprzednim roku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

To jednak niekoniecznie wystarczy do powrotu cen ropy naftowej do zwyżek. Obecnie dużym problemem pozostaje sytuacja w Azji, zwłaszcza w Indiach, gdzie niepokojąco wzrosła liczba zakażeń Covid-19. Presję podażową na rynku ropy naftowej będzie także wywierać planowany od maja wzrost produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dollara | dow j | akcje mercator medical | dolar notowania | bitcoin prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here