Naga MarketsCena ropy nafotwejNa rynku ropy naftowej początek bieżącego tygodnia odznacza się przewagą strony podażowej. Cena ropy naftowej WTI znajduje się już poniżej poziomu 39 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują tuż poniżej poziomu 42 USD za baryłkę.

Główną przyczyną przeceny ropy naftowej w ostatnim czasie były obawy o popyt na ten surowiec. Wcześniejsze zwyżki były już coraz mniej uzasadnione w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych – przedłużający się kryzys, zwłaszcza w branży lotniczej, sprzyja obniżonemu popytowi na paliwa jeszcze przez dłuższy czas.

Obecnie ten efekt może stać się jeszcze bardziej dotkliwy, biorąc pod uwagę fakt, że w Stanach Zjednoczonych, Europie i ogólnie na półkuli północnej kończy się właśnie sezon letnich urlopów, wiążący się z sezonowym wzrostem popytu na paliwa.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych widoczne jest ostatnio inne ciekawe zjawisko – wzmożony proces ubiegania się o pozwolenia na wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej przez większość spółek wydobywczych (głównie łupkowych).

Spółki te chcą bowiem zdążyć z uzyskaniem pozwolenia jeszcze przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA. O ile bowiem Donald Trump chętnie udziela pozwoleń na wiercenia na ziemiach federalnych, to jego konkurent, Joe Biden, zaznaczał, że będzie bardziej powściągliwy w tym procesie.

W powyższym procesie firmy wydobywcze próbują zapewnić sobie swobodę wydobywania ropy na kolejne parę lat. Ryzyko polityczne sprawia, że na dalszy plan spychają one słabość popytu na rynku ropy naftowej, która może utrzymać się w kolejnych latach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here