Naga MarketsCena ropy naftowej ponownie pnie się w górę, przekraczając poziom 60 USD za baryłkę typu WTI. Od początku roku futures na ten gatunek ropy podrożał o ponad 30 proc.

Wzrosty są powiązane z wypowiedziami ministra energii Rosji, który wspomniał o zobowiązaniu Rosji do przestrzegania cięć wydobycia ustalonych w ramach OPEC+. Alexander Novak powiedział, że kraj jest na dobrej drodze do spełnienia swoich zobowiązań w zakresie produkcji, utrzymując najlepszy pierwszy kwartał dla ropy od 2002 roku.

Minister na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, prawdopodobnie osiągnie pod koniec miesiąca zadeklarowaną obniżkę produkcji o 228 000 baryłek. OPEC i jego partnerzy, na czele z Arabią Saudyjską, ograniczają dostawy, aby przeciwdziałać globalnej nadwyżce podaży i wesprzeć ceny surowca.

W lutym produkcja ropy w Rosji wyniosła 11,665 mln baryłek ropy dziennie, co oznacza zrealizowanie zakładanych cięć na poziomie 36 proc.

Procent realizacji cięć produkcji. Stan na luty. Źródło: Bloomberg

Oznacza to, że Rosja ma jeszcze znaczącą przestrzeń do redukcji produkcji surowca. Z kolei w pierwszej połowie tego roku kraje OPEC zakładają, że ich produkcja wyniesie 25,9 mln baryłek, krajów spoza OPEC uczestniczących w porozumieniu 18,4 mln, co łącznie da produkcję na poziomie 44,3 mln baryłek dziennie.

Wykres notowań CFD na ropę WTI. Źródło: platforma Conotoxi

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here