Naga MarketsWzrost zapasów ropy w USA, możliwe większe cięcia produkcji w OPEC.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie upływa pod znakiem względnej równowagi pomiędzy stroną popytową i podażową. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 53-54 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 59 USD za baryłkę.

Wczoraj impulsem wzrostowym na rynku ropy naftowej były informacje o tym, że OPEC, wraz z pozostałymi sygnatariuszami porozumienia naftowego, poważnie rozważa obniżenie limitów produkcji ropy naftowej – wszystko ze względu na możliwość spowalniania globalnej gospodarki i obniżonego popytu na ropę naftową na świecie. Póki co OPEC+ zobowiązał się do obniżenia produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, a obecne porozumienie obowiązuje do końca marca 2020 roku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Próby równoważenia efektu spowalniającego popytu na ropę naftową pozytywnie wpływają na notowania ropy naftowej i powstrzymują ceny surowca przed zejściem na nowe tegoroczne minima. Niemniej, nie wiadomo, czy OPEC zgodzi się na dalsze cięcia. Już teraz niektóre kraje nie dotrzymują swoich limitów (Irak, Nigeria), a Ekwador wręcz wychodzi z OPEC wraz z początkiem 2020 r. ze względu na chęć produkcji większych ilości ropy naftowej. W cięcia wydobycia mocno angażuje się jednak Arabia Saudyjska, nieformalny lider OPEC, która wzięła na siebie dotychczas cięcie aż o 300 tys. baryłek dziennie i niejednokrotnie obniża produkcję nawet bardziej.

Tymczasem negatywny wpływ na ceny ropy naftowej miały informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że w minionym tygodniu zapasy te zwyżkowały o 4,45 mln baryłek. Co prawda wzrostu oczekiwano, ale ponad dwa razy mniejszego.

Powyższe informacje sprzyjają poruszaniu się notowań ropy naftowej w konsolidacji – pozytywne informacje są równoważone przez te negatywne.

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Wzrost rynkowej niepewności korzystny dla złota.

Bieżący tydzień na rynku złota rozpoczął się od zniżki, jednak została ona już nadrobiona z nawiązką. Cena złota nadal porusza się poniżej psychologicznej bariery na poziomie 1500 USD za uncję, jednak dzisiaj rano się już do niej zbliżyła.

O ile w średnioterminowym ujęciu ceny złota cechują się słabością i utrzymującą się podatnością na pogłębienie zniżek, wsparciem dla notowań kruszcu okazał się wzrost niepewności dotyczącej Brexitu. Obecnie Wielka Brytania zmierza w kierunku nowych wyborów, z kolei władze UE w Brukseli mają ustosunkować się do wniosku o przesunięcie terminu Brexitu. Te informacje rozbudzają na nowo pytania o przyszłość Brexitu.

Notowania złota w USA – dane dzienne
Notowania złota w USA – dane dzienne

Niemniej, warto pamiętać, że wsparcie tego czynnika dla cen złota może być krótkotrwałe. Inwestorzy powoli przyzwyczajają się do zamieszania wokół Brexitu i coraz mniej intensywnie reagują na doniesienia dotyczące tej kwestii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here