Naga MarketsNotowania ropy naftowej znalazły się na nowych kilkuletnich maksimachNotowania ropy naftowej wczoraj wzbiły się na nowe kilkuletnie maksima, aczkolwiek po tak istotnej zwyżce pojawiła się pewna presja podażowa i ostatecznie cała wczorajsza sesja zakończyła się na niewielkim plusie. Strona popytowa się jednak nie poddaje, a dzisiejszy poranek przynosi na rynku ropy spokojną konsolidację.

Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty

Impulsem do zwyżek cen ropy naftowej były dane dotyczące dużego spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu, podawane zarówno przez Amerykański Instytut Paliw, jak i Departament Energii. Potwierdzają one wzrost popytu na paliwa w USA po zniesieniu restrykcji i rozpoczęciu sezonu letnich wyjazdów.Obecnie jednak uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej powraca w kierunku Iranu, ponieważ pojawiły się nowe komunikaty związane z negocjacjami tego kraju z państwami zachodnimi. Negocjacje są prowadzone głównie na linii USA-Iran, jednak przy mediacji Unii Europejskiej. Zostały one przerwane na czas wyborów prezydenckich w Iranie, które wygrał ultrakonserwatywny Ebrahim Raisi.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Raisi oficjalnie zastąpi Hassana Rouhaniego w sierpniu, więc do tego czasu negocjacje będzie prowadzić dotychczasowa administracja. Wczoraj z jej strony pojawiły się komunikaty o rzekomych planach zdjęcia sankcji narzuconych przez USA na Iran, dotyczących produkcji i eksportu ropy naftowej. Te informacje zostały jednak szybko zdementowane. Amerykanie podkreślili, że sankcje nie zostaną zniesione, dopóki nie zostaną ustalone wszystkie detale potencjalnego porozumienia – zaś niemiecki minister spraw zagranicznych potwierdził, że wiele spornych kwestii pozostaje nierozwiązanych, aczkolwiek obie strony robią postępy.

Ewentualne zniesienie sankcji na Iran i powrót irańskiej ropy na globalny rynek z pewnością nie pozostałoby niezauważone. Iran niegdyś był drugim największym producentem ropy naftowej w OPEC, a możliwości tego kraju w zakresie produkcji ropy naftowej są bardzo duże (sięgają około 5% globalnej produkcji). Niemniej, nawet jeśli irańska ropa powróci na rynek, to najprawdopodobniej produkcja i eksport będą zwiększane stopniowo.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here