Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejNa finiszu miesiąca przeważa awersja do ryzyka, która bierze się że skupienia uwagi inwestorów na drugorzędnych czynnikach ryzyka, kiedy przycichły pierwszoplanowe tematy. Szczepionkowy rajd ryzyka ma potencjał, by być kontynuowany w kolejnych tygodniach i miesiącach, nawet jeśli dziś przyjdzie dzień korekty.

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem planowanego już od dawna spotkania krajów OPEC oraz rozszerzonego kartelu OPEC+. Dzisiaj i jutro sygnatariusze porozumienia naftowego mają prowadzić dyskusje na temat kształtu porozumienia w 2021 roku. W centrum uwagi jest decyzja na temat wielkości produkcji w I kwartale przyszłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dotychczasowe ustalenia zakładają, że od początku 2021 roku limity produkcji ropy naftowej w OPEC+ mają zostać podniesione o kolejne 2 mln baryłek ropy naftowej dziennie – a więc cięcia z 7,7 mln baryłek dziennie miałyby się według tego scenariusza zmniejszyć do 5,7 mln baryłek dziennie. Obecnie utrzymanie tych założeń wydaje się jednak już niemożliwe, bowiem druga fala pandemii negatywnie zaskoczyła producentów ropy naftowej, przekładając się na mniejszy popyt od oczekiwań.

O tym, że OPEC+ zmodyfikuje założenia porozumienia naftowego, mówi się już od kilku tygodni. Obecnie najczęściej powtarzającym się potencjalnym nowym scenariuszem jest przedłużenie cięć wynoszących 7,7 mln baryłek tylko na I kwartał 2021 r., z możliwością późniejszej rewizji ustaleń, jeśli zajdzie taka rynkowa potrzeba. Niemniej, sami przedstawiciele OPEC+, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, jeszcze nie potwierdziły tych zamiarów, powtarzając jedynie, że wiele opcji jest branych pod uwagę.

Główne rozmowy na temat przyszłego kształtu porozumienia naftowego rozpoczną się dzisiaj o godzinie 14:00. Tymczasem już w weekend dochodziło do nieoficjalnych dyskusji przedstawicieli krajów OPEC+, bowiem sygnatariusze porozumienia naftowego chcą uniknąć jakichkolwiek nieporozumień w czasie oficjalnego panelu. Poza tym, oczekiwania wśród globalnych inwestorów są duże – liczą oni na to, że OPEC+ podejmie decyzję o przedłużeniu dotychczasowych cięć, a te oczekiwania windowały ceny ropy naftowej w ostatnich tygodniach. Brak modyfikacji w porozumieniu, a nawet rozczarowująco krótki okres przedłużenia dotychczasowych cięć, mógłby więc negatywnie wpłynąć na ceny ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here