Naga MarketsNotowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę i oscylują w rejonie 77 USD za baryłkęNotowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zwyżkę. Istotną barierą dla cen tego surowca okazał się psychologiczny poziom 80 USD za baryłkę, osiągnięty podczas wtorkowej sesji przez ceny europejskiej ropy Brent. Dzisiaj rano notowania tego surowca oscylują już w rejonie 77 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej wyhamowały wzrosty

O ile problemy z produkcją ropy naftowej w wielu miejscach na świecie bynajmniej nie zniknęły, to wątpliwości zaczęły pojawiać się w kwestii popytu. Dla wielu konsumentów obecny wysoki poziom cen paliw zaczął być bowiem na tyle dotkliwy, że może ich skłonić do ograniczenia kupowania paliw w najbliższym czasie. Zresztą, ten efekt był widoczny już latem bieżącego roku, kiedy to wzrost cen ropy naftowej skłonił m.in. Indie do mniejszej konsumpcji.Istnieje także uzasadnione przypuszczenie, że wyższy poziom cen skłoni wielu producentów ropy naftowej do zwiększonej produkcji. Co prawda nie wydarzy się to od razu – i dlatego w najbliższych tygodniach presja strony popytowej na rynku ropy może pozostać spora – jednak prawdopodobnie zobaczymy ten efekt w perspektywie kilkunastu tygodni lub paru miesięcy. Większa podaż może pojawić się zwłaszcza na początku przyszłego roku, kiedy to kraje OPEC będą mogły ustalić nowe limity produkcji, potencjalnie wyższe, jeśli będzie ku temu uzasadnienie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

A tymczasem dzisiaj pojawiła się na rynku ropy naftowej jeszcze jedna ciekawa informacja – o tym, że Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin w kwestii potencjalnych rozmów na temat Iranu. USA chcą skłonić Chiny do zmniejszenia lub całkowitej rezygnacji z importu ropy naftowej z Iranu, aby uderzyć tą drogą w ten bliskowschodni kraj oraz namówić Iran do powrotu do rozmów na temat paktu nuklearnego. Zakupy irańskiej ropy naftowej przez Chiny były jednym z głównych źródeł przychodów budżetowych w Iranie w ostatnich latach.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here