Naga MarketsNotowania ropy naftowej utrzymują się w rejonie tegorocznych maksimówNa początku bieżącego tygodnia w centrum uwagi inwestorów znajdują się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin za maj. Na rynkach surowcowych naturalnie liczą się przede wszystkim informacje na temat importu surowców oraz towarów, które okazały się interesujące – aczkolwiek nie przełomowe.

Notowania ropy z delikatną zniżką, dane z Chin w centrum uwagi

Dane te pokazały m.in., że import ropy naftowej do Chin w maju br. spadł aż o 14,6% w porównaniu do maja poprzedniego roku. Wyniósł on bowiem średnio 9,65 mln baryłek dziennie, podczas gdy rok wcześniej było to 11,3 mln baryłek dziennie. Sytuacja wiosną poprzedniego roku była jednak wyjątkowa: ceny ropy naftowej były bardzo niskie po uderzeniu pandemii. A więc Chiny kupiły wtedy znacznie więcej surowca niż zazwyczaj, wykorzystując te okazyjne ceny. Obecny znaczący spadek importu ropy naftowej do Chin jest więc głównie efektem wysokiej bazy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem spadek w relacji mdm był symboliczny – w kwietniu tego roku import ropy naftowej do Chin wynosił średnio 9,82 mln baryłek dziennie. Ogólnie, majowy import ropy naftowej do Państwa Środka znalazł się na poziomie 40,97 mln ton.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Pomijając efekt wysokiej bazy, w kwietniu mieliśmy do czynienia z obniżoną aktywnością wielu chińskich rafinerii na skutek prac konserwacyjnych. To także sprzyjało mniejszemu importowi – i to także jest czynnik przejściowy. W kolejnych miesiącach chińskie rafinerie będą zwiększać swoją aktywność, co pozytywnie będzie wpływało na popyt na ropę naftową. Ponadto, Chiny planują wprowadzenie wyższych podatków na niektóre importowane paliwa, co także powinno sprzyjać lokalnej produkcji.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie zniżkują, jednak utrzymują się w rejonie tegorocznych maksimów, wypracowanych w poprzednim tygodniu. Notowania ropy naftowej WTI przekraczają 69 USD za baryłkę, a cena ropy Brent przewyższa 71 USD za baryłkę.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pzu | kurs akcji biomed | bitcoin przewidywania | akcje cyfrowy polsat | brokerzy forex polska | kurs usd on line | akcje pgnig forum |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here