Naga MarketsNotowania ropy naftowej tracą po raporcie DOE. Przecena surowców energetycznychNa przełomie tygodnia ceny surowców energetycznych na rynkach finansowych nieco się skorygowały. Po serii zwyżek dużą część umocnienia oddaje gaz naturalny, a ceny ropy naftowej tracą po raporcie DOE.

Ceny ropy naftowej odnotowały spadek

W środę Departament Energii USA opublikował dane o tygodniowej zmianie wielkości zapasów ropy naftowej w USA. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia kończącego się 1 października wielkość zapasów ropy naftowej w USA wzrosła o 2,35 mln baryłek (prog. -0,3 mln baryłek).W tym samym czasie w USA przybyło 3,26 mln baryłek benzyny oraz ubyło 400 tys. baryłek destylatów. We wtorek późnym wieczorem o spadku zapasów surowca informowała API. Szacunki instytutu zakładały wzrost wielkości zapasów o około 950 tys. baryłek.

W asyście silniejszego dolar kurs ropy naftowej zareagował spadkiem. Wprawdzie w czwartek dolar jest nieco słabszy, ale przecena ropy naftowej jest kontynuowana i opiewa na około 1,5 proc. Baryłka WTI wyceniana jest na około 75,6 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 79,8 USD za baryłkę. 

Znacznie bardziej dynamiczna jest jednak sytuacja na rynku gazu naturalnego. Po szokujących wzrostach z ostatnich dni kurs Natgas cofnął się do 5,4 USD. Jednym z powodów zamieszania na rynku są działania Rosji, która lobbuje różnymi sposobami za szybkim rozpoczęciem pracy gazociągu NS2.

Najważniejsza pozostaje jednak kwestia transformacji energetycznej, głównie w Europie, która generuje zwiększony popyt na surowiec. W średnim terminie to właśnie ten czynnik oraz temperatury w okresie zimowym będą kluczowe w wycenie gazu. 

Kryzys energetyczny to wciąż jeden z głównych tematów na rynkach finansowych, a jego konsekwencje dla poszczególnych klas aktywów wciąż są wyceniane. Z tego też względu należy spodziewać się podwyższonej zmienności na rynku surowców energetycznych w średnim terminie. 

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here