Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego surowca gatunku WTI sięga już okolic 43 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dzisiaj rano oscylują w okolicach 45,60-45,70 USD za baryłkę.

Cena WTI sięga już okolic 43 USD za baryłkę

Optymizm na rynku ropy naftowej pojawił się w związku z doniesieniami o możliwym szybkim pojawieniu się szczepionki na Covid-19 w powszechnym użytku w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych – mowa jest tu już o najbliższych tygodniach. Im bardziej realna staje się wizja wprowadzenia szczepionki, tym więcej optymizmu jest na rynku ropy naftowej, na którym największym wyzwaniem nadal pozostaje osłabiony popyt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej, także inne czynniki sprzyjają wzrostom cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. W piątek firma Baker Hughes podała, że liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej spadła o 5 do 231 po tym, jak tydzień wcześniej wzrosła ona do najwyższych poziomów od maja br. Mniejsza liczba funkcjonujących punktów wydobycia jest prognostykiem mniejszej produkcji ropy w kolejnych tygodniach.

Ponadto, niespokojnie znów robi się na Bliskim Wschodzie, a dokładniej w Jemenie. Pojawiły się doniesienia, że tamtejszy ruch Huti, sprzymierzony z Iranem, zaatakował infrastrukturę naftową należącą do Saudi Aramco, znajdującą się we wschodniej części kraju. Na razie brakuje szczegółów na temat tego ataku, ale nawet jeśli okaże się on mało istotny dla produkcji czy eksportu ropy naftowej, to i tak przypomina on o tym, jak niestabilnym rejonem pozostaje Bliski Wschód.

Tymczasem najbliższe dni zaczną być czasem wyczekiwania na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w I kwartale 2021 r. Uderzenie drugiej fali pandemii sprawiło, że państwa te rozważają utrzymanie, a nawet obniżenie limitów produkcji. Niemniej, dostępność szczepionek sprawiła, że pojawiły się wątpliwości co do tego, czy OPEC+ będzie tak zdecydowany w swoich działaniach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here