Naga MarketsNotowania ropy naftowej przy tegorocznych maksimachStrona popytowa na rynku ropy naftowej nie odpuszcza. Cena tego surowca co prawda zakończyła miniony tydzień neutralnie, ale bieżący tydzień rozpoczęła od zwyżki. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI oscylują obecnie w okolicach 66,50 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent znajduje się już w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.

Notowania ropy kontynuują zwyżki

Okolice 70 USD za baryłkę z pewnością będą ważnym testem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej. Na początku marca bieżącego roku rejon ten okazał się skuteczną barierą dla cen ropy, a notowania surowca doświadczyły wtedy korekty (aczkolwiek niezbyt głębokiej).

Te artykuły również Cię zainteresują
Fundamentalnie, ceny ropy naftowej nie mają obecnie istotnych podstaw do zwyżek. Globalna produkcja ropy naftowej rośnie, a w kolejnych miesiącach ma ten wzrost kontynuować, głównie za sprawą wycofywania się OPEC+ z ogromnych cięć wydobycia, wprowadzonych w poprzednim roku i pogłębionych na początku bieżącego roku. Warto mieć na uwadze, że OPEC+, a zwłaszcza Arabia Saudyjska, mogą relatywnie szybko podnieść produkcję ropy, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Negatywnie na perspektywy cen ropy wpływa także fatalna sytuacja pandemiczna w Azji. Duża liczba zakażeń utrzymuje się w Indiach, a kolejne przypadki koronawirusa pojawiają się w większych ilościach także w innych krajach Azji. Ten fakt stawia przed nami perspektywę utrzymujących się restrykcji w tym rejonie świata – co z kolei negatywnie wpływa na popyt na ropę naftową.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Niemniej, stronie popytowej sprzyja kilka czynników, które obecnie przyciągają uwagę inwestorów. Po pierwsze, na wartości traci amerykański dolar. Po drugie, kraje zachodnie znoszą restrykcje, co pozytywnie wpływa na perspektywy popytu na paliwa w tej części świata. Po trzecie, sytuacja we wschodniej części USA po cyberataku na Colonial Pipeline normalizuje się wolniej niż oczekiwano. Te informacje mogą w krótkoterminowej perspektywie sprzyjać cenom ropy naftowej, co nie zmienia faktu, że już w perspektywie kilku miesięcy sytuacja wskazuje co najwyżej na konsolidację notowań lub delikatne zniżki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs cdr | gielda forum | pkn orlen gpw | theppro co to | nasdaq spółki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here