Naga MarketsNotowania ropy naftowej poruszają się w okolicach tegorocznych maksimówStrona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna, a notowania tego surowca – mimo że wyhamowały zwyżkę – poruszają się w okolicach tegorocznych maksimów.

Notowania ropy naftowej nadal na wysokich poziomach

O ile zwyżkom cen ropy naftowej nadal sprzyjają rosnące ceny pozostałych surowców energetycznych oraz obawy o podaż, to przy obecnych poziomach cenowych na pierwszy plan zaczynają wychodzić również obawy związane z możliwym spadkiem popytu na ropę i produkty ropopochodne właśnie w wyniku wyższych cen surowca.Już latem bieżącego roku, po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej – wówczas do okolic 76-77 USD za baryłkę – popyt na paliwa wyhamował, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Najwyraźniej to zjawisko było widoczne w Indiach, będących jednym z konsumentów ropy naftowej na świecie, a bazujących niemal w całości na importowanym surowcu.

W obecnych uwarunkowaniach kwestia wyhamowania popytu może przybrać bardziej globalną skalę, jednak póki co w centrum uwagi także jest Azja, a dokładniej – Chiny. Dzisiaj pojawiły się bowiem informacje dotyczące handlu zagranicznego tego kraju, a wśród nich, dane dotyczące importu ropy naftowej.

Według nich, we wrześniu import ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie 41,05 mln ton, czyli około 9,99 mln baryłek dziennie. To o około 15% mniej w ujęciu rdr (we wrześniu 2020 r. import wynosił około 11,8 mln baryłek dziennie), a także nieco mniej niż w sierpniu tego roku (10,49 mln baryłek dziennie).

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Na razie informacje te nie świadczą o jakimś istotnym wyhamowaniu popytu na ropę naftową, lecz raczej o dążeniu do wykorzystania zapasów ropy z rezerw strategicznych, gromadzonych m.in. w poprzednim roku. Jeśli jednak październikowe dane okażą się słabe, to będzie to już wyraźniejszym sygnałem wyhamowania wzrostu popytu na ropę w obliczu wyższych cen surowca.

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here