Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyNa rynku ropy naftowej optymizm trwa w najlepsze. Ceny ropy gatunku WTI poruszają się już powyżej poziomu 45 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent przekraczają 48 USD za baryłkę. Dla obu tych rodzajów ropy naftowej są to najwyższe poziomy od marca – a dokładniej, od 6 marca, czyli momentu, w którym rozpoczęło się gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca.

Cena ropy WTI poruszaja się już powyżej poziomu 45 USD za baryłkę

Zwyżka notowań ropy naftowej bazuje na ogólnym optymizmie na rynkach finansowych, wywołanym doniesieniami o możliwym wprowadzeniu na rynek skutecznej szczepionki na koronawirusa jeszcze w bieżącym roku. Na rynku ropy oznacza to bowiem możliwe szybsze zniesienie restrykcji i uniknięcie kolejnych zakazów przemieszczania się, co z kolei pozytywnie przełożyłoby się na popyt na paliwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodatkowymi czynnikami wspierającymi stronę popytową na rynku ropy są informacje o bezproblemowym przejęciu władzy przez nowego prezydenta w USA (co nie było wcale oczywiste, zważywszy na liczne protesty Donalda Trumpa), jak również oczekiwania modyfikacji porozumienia naftowego OPEC+ już na początku przyszłego tygodnia.

W obliczu dużego optymizmu na rynku ropy naftowej, inwestorzy praktycznie zignorowali wczorajsze niezbyt dobre dane dotyczące zapasów paliw w USA. Amerykański Instytut Paliw podał bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 3,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich niewielkiego spadku.

Najbliższe dni na rynku ropy na pewno mogą być nerwowe. Jeszcze dzisiaj pojawi się spora ilość ważnych danych makro z USA, w tym amerykański PKB za III kw., a dodatkowo oczywiście opublikowane zostaną środowe dane Departamentu Energii na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na jutrzejsze Święto Dziękczynienia, aktywność inwestorów pod koniec bieżącego tygodnia będzie jednak ograniczona, a kolejny mocny impuls na rynku ropy prawdopodobnie wywoła właśnie spotkanie OPEC+ na początku przyszłego tygodnia. Z technicznego punktu widzenia, rynek ropy wszedł w fazę wykupienia, co nakazuje ostrożność i wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo odreagowania spadkowego.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here