Naga MarketsNa wykresie cen ropy naftowej nadal utrzymuje się wątła przewaga strony popytowej. Wzrosty notowań ropy jednak znacząco obniżyły dynamikę, a dzisiejsza sesja rozpoczyna się od wąskiej konsolidacji notowań tego surowca.

Ważnym komunikatem podczas wczorajszej sesji były informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu. Niemniej, uwaga inwestorów w jeszcze większym stopniu skupiła się w środę na informacjach ze strony OPEC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Saudyjski minister ds. energii, książkę Abdulaziz bin Salman, potwierdził bowiem, że od sierpnia państwa OPEC+ zaczną stopniowo podwyższać produkcję ropy naftowej. Nie jest to zaskakująca wiadomość, ponieważ dotychczasowe rekordowe cięcia produkcji, wynoszące 9,7 mln baryłek dziennie (czyli około 10% wcześniejszej globalnej produkcji) i tak nie miały być utrzymane na dłużej niż kilka miesięcy – a dla przypomnienia, i tak zostały one przedłużone na lipiec, podczas gdy początkowo miały obowiązywać do końca czerwca.

Tym samym, OPEC+ już niedługo rozpocznie proces stopniowej odbudowy podaży ropy naftowej. Wiąże się to z obserwowanym ostatnio znoszeniem koronawirusowych restrykcji i ożywieniem w globalnej gospodarce. Warto jednak zaznaczyć, że na razie scenariusz kontynuacji ożywienia jest obarczony dużą dozą niepewności związanej m.in. z drugą falą pandemii.

Nawet jeśli ponowne uderzenie pandemii nie zaburzy ożywienia popytu na ropę naftową, to i tak rynek ropy naftowej nieprędko powróci do stanu sprzed pandemii – o ile w ogóle powróci.

Tąpnięcie notowań ropy naftowej jeszcze bardziej zwiększyło efektywność działania amerykańskich spółek naftowych, które zdołały utrzymać się na rynku – koszty wydobycia ropy z łupków w ciągu ostatnich lat wyraźnie malały. Tymczasem państwa OPEC będą chciały zwiększać produkcję, zwłaszcza w obliczu problemów budżetowych wielu z nich.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here