Naga MarketsNotowania ropy naftowej kontynuują dzisiaj stopniowe zwyżkiChociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.

Rynek ropy naftowej: Wzrostowa mieszanka czynników na rynku surowca

Wczoraj polepszyły się nastroje na szerokich rynkach finansowych, co miało wpływ również na rynek ropy naftowej. Po poniedziałkowym akcencie risk-off, wywołanym głównie obawami o niewypłacalność chińskiego dewelopera Evergrande, nie ma już śladu po tym, jak pojawiły się uspokajające informacje ze strony samej spółki. W rezultacie, dzisiaj rano na globalne rynki powróciło nastawienie risk-on.Zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyjają także informacje o dużym spadku jej zapasów w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu zniżkowały o 6,11 mln baryłek, czyli o znacznie więcej niż oczekiwano (spodziewano się spadku o 2,5 mln baryłek) oraz więcej niż wynosiła zniżka z wcześniejszego tygodnia.

Tym samym, jest to już dziewiąty z rzędu spadek zapasów ropy naftowej wg raportów API. Dzisiaj inwestorzy wyczekują raportu dotyczącego zapasów ze strony Departamentu Energii USA – ma on zostać opublikowany o 16:30.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

To nadal nie wszystkie czynniki, pozytywnie przekładające się na ceny ropy naftowej. Kupującym sprzyjają bowiem pewne obawy o podaż tego surowca. Na początku tygodnia spółka Royal Dutch Shell poinformowała, że wywołane huraganami zniszczenia infrastruktury w rejonie Zatoki Meksykańskiej będą miały wpływ na ograniczoną produkcję ropy naftowej nawet do początku przyszłego roku.

Z kolei wczoraj OPEC zakomunikował, że niektóre kraje rozszerzonego kartelu OPEC+ mają problemy z wydobyciem wystarczająco dużych ilości ropy, aby zaspokoić popyt – mowa głównie o Kazachstanie, Nigerii oraz Angoli.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here