Naga Markets

Notowania ropy naftowej bez większych zmian w bieżącym tygodniuBieżący tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynku ropy naftowej. Nie oznacza to bynajmniej, że jest na nim nudno – wręcz przeciwnie: po tym, jak w poprzednim tygodniu pojawił się istotny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, w tym tygodniu także głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy pozostają napięcia geopolityczne.

Rynek ropy naftowej staje się nerwowy

Na razie więc na rynku ropy nadal jest nerwowo – co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.Oczywiście najwięcej obaw wśród inwestorów na rynku ropy naftowej nadal budzi sytuacja wokół Ukrainy. Potencjalne wejście wojsk rosyjskich na teren tego kraju wiązałoby się bowiem z sankcjami wymierzonymi w Rosję, a jest to kluczowy producent ropy naftowej na świecie. Otwarty konflikt w tej części świata zwiększałby także po prostu nerwowość inwestorów na globalnych rynkach i tworzyłby potencjał do pojawienia się jeszcze większej zmienności notowań ropy naftowej.

Pomijając kwestie geopolityczne, na rynku ropy naftowej nie mamy w zasadzie żadnych przełomowych informacji, które sprzyjałyby wzrostom cen ropy. Popandemiczne ożywienie gospodarcze na świecie stoi bowiem pod znakiem zapytania, zwłaszcza w kontekście planowanych podwyżek stóp procentowych w wielu krajach świata, z USA na czele.

Także wczorajsze zapowiedzi możliwego podniesienia poziomu stóp procentowych przed Fed już w marcu br. sprzyjały wyhamowaniu zwyżek cen ropy ze względu na presję silnego amerykańskiego dolara.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Także kraje OPEC+ nie powinny zaskoczyć – rozszerzony kartel zapowiada kontynuację dotychczasowej polityki, czyli stopniowe podwyższanie limitów wydobycia ropy naftowej w krajach, które sygnowały porozumienie naftowe.

Co prawda niektóre państwa mają problemy infrastrukturalne, które negatywnie przekładają się na ich możliwości produkcyjne (m.in. Nigeria, Angola, Libia), jednak wiele państw OPEC+ ma technicznie możliwość niemal natychmiastowej podwyżki produkcji, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Podsumowując, na rynku ropy naftowej geopolityka nadal jest na pierwszym planie. To zaś przekłada się na podwyższoną zmienność i większą nieprzewidywalność notowań ropy naftowej. Mimo że fundamentalnie sytuacja na rynku ropy nie sprzyja wyższym cenom ropy, to dopóki obawy o konflikt na Ukrainie się utrzymują, trudno będzie na tym rynku o istotną korektę.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here