Naga Markets 

Mimo że ostatnie tygodnie na rynku platyny upływały pod znakiem przecen, to na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy wyraźnie zarysował się trend wzrostowy. Zwyżki rozpoczęły się w drugiej połowie marca br., po tym, jak notowania platyny dramatycznie zniżkowały przez niemal miesiąc.

Sytuacja na rynku platyny nie uzasadniała w ostatnim czasie tak dużych zwyżek, jakie widzieliśmy na rynkach złota czy srebra. Platyna jest bowiem wykorzystywana przede wszystkim w branży samochodowej, która mocno ucierpiała na pandemii i związanym z nią zakazie przemieszczania się. W rezultacie, jeszcze do niedawna na rynku platyny prognozowana była tegoroczna nadwyżka. W maju World Platinum Investment Council (WPIC) szacowała ją na 247 tysięcy uncji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej, w najnowszym raporcie WPIC zmieniła swoje prognozy znacząco – dzisiaj instytucja ta podała, że prognozuje w tym roku deficyt na poziomie 336 tysięcy uncji. Jeśli te prognozy by się zrealizowały, oznaczałoby to już drugi z kolei roczny deficyt.

Skąd wzięła się taka zmiana? Nie tylko popyt, ale i podaż platyny ma w tym roku wyraźnie spaść. Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że – wg wyliczeń WPIC – wydobycie platyny w bieżącym roku ma zniżkować o 14% rdr, przy czym największy spadek, bo aż o jedną piątą, ma mieć miejsce w RPA. Te informacje stwarzają szanse na kontynuację zwyżek na wykresie cen platyny.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here