Naga Markets



 

Optymizm na globalnych rynkach finansowych przełożył się istotnie na notowania platyny. Ostatnie dni na tym rynku to czas wyraźnych zwyżek notowań. O ile tydzień temu notowania tego kruszcu oscylowały w okolicach 860 USD za uncję, to obecnie poruszają się w rejonie 937 USD za uncję.

Popyt na platynę jest generowany przede wszystkim przez branżę samochodową, ponieważ platyna jest wykorzystywana w produkcji katalizatorów samochodowych. Spadek sprzedaży samochodów i obniżenie aktywności kierowców w związku z restrykcjami obowiązującymi w czasie pandemii, negatywnie przełożyły się na popyt na platynę. Niemniej, sytuacja nie jest tak trudna jak oczekiwano.

Według ostatniego raportu kwartalnego, opublikowanego przez World Platinum Investment Council (WPIC), jesienią popyt na platynę ze strony branży samochodowej wyraźnie odżył. Jednak przede wszystkim w całym bieżącym roku wyjątkowo mocny okazał się popyt inwestycyjny na rynku platyny. W rezultacie, tegoroczny popyt na ten kruszec ma sięgnąć 7,9 mln uncji, czyli o pół miliona uncji więcej niż WPIC szacował w poprzednim raporcie.

Jednocześnie, podaż platyny prawdopodobnie będzie w tym roku mniejsza niż się spodziewano. Według szacunków WPIC, ma ona wynieść łącznie 6,7 mln uncji, czyli znacznie mniej niż podaż w 2019 roku (8,3 mln uncji) i mniej niż poprzednie prognozy WPIC (7,1 mln uncji). Mniejsza podaż platyny to głównie efekt problemów z jej wydobyciem, związanych z pandemią.

W rezultacie, tegoroczny deficyt na rynku platyny prawdopodobnie wyniesie aż 1,2 mln uncji, podczas gdy wcześniej oczekiwano cztery razy mniejszej wartości. Ten fakt prawdopodobnie będzie sprzyjał wzrostom notowań platyny, zwłaszcza że po kilku latach osuwania się cen tego kruszcu w dół, na rynku platyny nastąpiły także zmiany strukturalne w postaci trwałego wstrzymania wydobycia w niektórych kopalniach.

Notowania platyny – dane dzienne

Warto przeczytać również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here