Naga MarketsNotowania PKN Orlen w największym stopniu wpłynęły wczoraj na spadek indeksu WIG20Po bardzo dobrym wtorku na rynkach bazowych, środa przyniosła stonowanie nastrojów – główne indeksy na Starym Kontynencie kończyły dzień na symbolicznych plusach. Na rynku nie pojawiły się istotne doniesienia, które mogłyby wpłynąć na kierunek notowań. Dane o październikowej inflacji w strefie euro okazały się bowiem zgodne z oczekiwaniami – inflacja HICP r/r wyniosła 4,1% r/r a m/m odpowiednio 0,8% r/r.

PKN Orlen odnotował stratę podczas środowej sesji na GPW

Wyraźnie wyżej od prognoz okazał się tożsamy odczyt dla Wielkiej Brytanii – październikowa inflacja konsumencka na Wyspach osiągnęła 4,2% r/r vs 3,9% oczekiwania. Mimo kontynuacji dobrych wyników spółek za 3Q21 w Stanach Zjednoczonych, tym razem z sektora detalicznego, amerykańskie indeksy kończyły dzień umiarkowanymi spadkami – indeks S&P500 stracił niecałe 0,30%.Na tle rynków rozwiniętych słabiej radziły sobie regiony emering markets – iShares MSCI Emerging Markets ETF stracił ponad 0,50% mimo osłabienia dolara amerykańskiego w końcówce dnia. W powyższe wpisywał się krajowych rynek, gdzie indeks blue chipów ze stratą blisko 1,0% plasował się w ogonie indeksów na Starym Kontynencie. Tym razem tylko 6 spółek z grona WIG20 kończyły dzień skromnymi wzrostami. W dół WIG20 w największym stopniu ciągnęły notowania PKN Orlen oraz Allegro.

Chociaż korekta ma miejsce również w grupie mniejszych spółek, sWIG80 na wczorajszej sesji stracił nie całe 0,15% w od październikowych szczytów korekta nie przekracza 3,0%, gdy w przypadku WIG20 jest to już blisko 7,0%. Powyższe potwierdza odpływ kapitału zagranicznego z GPW, który posiada większą ekspozycję na krajowe blue chipy.

Większa zmienność panowała na rynku towarowym, gdzie notowania miedzi traciły ponad 3,0%, a o niewiele mniej traciła ropa naftowa gatunku brent, co można odczytywać jako dalsze obawy o tempo odbicia w chińskiej gospodarce. Tym bardziej, że wieczorne dane o tygodniowych zapasach w USA wskazały na ich spadek o 2,1 mln baryłek przy oczekiwaniach wzrostu o 1,5 mln. Z kolei po słabszym początku tygodnia, ponownie dobrze radziły sobie metale szlachetne z palladem na czele.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dzisiejszy dzień nie zwiera ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych, niemniej poza tygodniowymi wnioskami o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, uwagę zwracamy na odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board za październik. Wydaje się, że krótkoterminowa korekta w przypadku WIG20 nie osiągnęła jeszcze lokalnego minimum. Najbliższym wsparciem pozostają okolice strefy 2275-2300 pkt. – wskaźnik RSI nie wkroczył jeszcze w strefę wyprzedania.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here