Naga MarketsNotowania mniejszych spółek sugerują możliwość dalszych wzrostów na giełdzieW ciągu nieco ponad trzech miesięcy, kiedy na giełdach obserwowaliśmy potężne spadki związane z pandemią COVID-19, obecnie nie ma już właściwie śladu. Indeksy odrobiły już większość strat, a część akcji jest już zdecydowanie powyżej poziomu z okresu poprzedzającego wybuch pandemii. Analiza kursu historycznego indeksu sWIG80 pokazuje pewną analogię, której jesteśmy obecnie świadkami.

  • Małe spółki straciły mniej niż większe podmioty.
  • Skala zysków podczas wychodzenia z pandemii jest również większa w przypadku spółek z sWIG80.
  • Analogiczne sytuacje w 2003 i 2009 roku.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

Mniejsze spółki straciły mniej, teraz rosną szybciej niż rynek

W ostatnim dwudziestoleciu obserwowaliśmy dwa załamania, które swoją dynamiką i poniekąd skalą, można porównywać z niedawno obserwowanym, koronawirusowym tąpnięciem na giełdach. Najpierw w 2003 roku, kiedy na rynkach panował kryzys spowodowany pęknięciem bańki internetowej, następnie w 2009 roku, kiedy załamanie doprowadziło wiele firm do bankructwa, a lwia część akcji zanotowała i ciągle pogłębiała historyczne minima na kursie.

Analiza porównawcza sWIG80 oraz WIG, w ostatnich 20 latach. Źródło: strefainwestorow.pl

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Każdy z wspomnianych kryzysów kończył się mocnymi wzrostami, które w żadnym przypadku nie miały wymiaru krótkoterminowego. Hossa po kryzysie z 2003 roku trwała 4 lata, a po po kryzysie z 2008 roku niecałe 3 lata. W tym czasie wzrosty były na początku bardzo dynamiczne, a następnie wolniejsze, ale długotrwałe. Obecnie, po 3 miesiącach od dołka bessy z marca, skala wzrostu na indeksach jest jeszcze zdecydowanie mniejsza w porównaniu z poprzednimi kryzysami, co daje nadzieję na dalsze wzrosty, odrobienie strat a następnie na dalszy rajd na północ.

Sytuacja gospodarcza w związku z wirusem COVID-19 i możliwym nawrotem zachorowań, ciągle jest jednak niepewna, dlatego trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do wysnuwania jakichkolwiek wniosków i opinii dalekosiężnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here