Naga MarketsNotowania miedzi z kolejnym imponującym wzrostem. Co wpływa na cenę surowca?Notowania miedzi mają za sobą pięć kolejnych zwyżkowych sesji. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych wczoraj wzrosła aż o ponad 4%, docierając do okolic 4,59 USD za funt. Tymczasem dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie spadają, poruszając się obecnie w rejonie 4,54 USD za funt. Zniżka ta jednak pozostaje symboliczna, co podkreśla siłę kupujących na rynku miedzi.

Notowania miedzi z imponującą serią wzrostów

Już pojutrze będzie miała miejsce kolejna aukcja metali przemysłowych z rezerw Chin. Niemniej, nie wzbudza ona wielu emocji, biorąc pod uwagę niewielkie wolumeny sprzedaży miedzi oraz innych metali. W kontekście Chin pojawił się jednak w ostatnich dniach czynnik, który w dużo większym stopniu wsparł stronę popytową – tajfun i powodzie, które rozbudziły oczekiwania rychłego wzrostu popytu na surowce przemysłowe w Chinach w kontekście odbudowy infrastruktury po zniszczeniach wywołanych żywiołem.Uwagę inwestorów na rynku miedzi przyciągają inne kluczowe czynniki cenotwórcze: zapowiadany komunikat po posiedzeniu Fed, a także potencjalne strajki w kopalniach miedzi w Chile. Jeśli chodzi o Fed, to sprawa jest prosta – instytucja ta już w środę ma zaprezentować swoje podejście do dalszej polityki monetarnej w USA. Kontynuacja jastrzębiej retoryki Fedu na nowo wzmocni dolara, co byłoby negatywnym impulsem dla cen miedzi – z kolei potencjalnie bardziej gołębie podejście Fed wsparłoby dalsze zwyżki cen miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Istotny dla cen miedzi w najbliższym czasie może być także wynik negocjacji płacowych w kopalni Escondida w Chile, będącej największą kopalnią miedzi na świecie. Rozmowy wkroczyły bowiem w decydującą fazę, ponieważ przedstawiciele związków zawodowych otrzymali właśnie od spółki BHP (operatora kopalni) finalną ofertę płacową. To efekt dwóch miesięcy negocjacji.

Jeśli oferta zostanie przyjęta przez pracowników kopalni, to będzie to przyjęte z ulgą zarówno przez inwestorów, jak i przez przedstawicieli przemysłu wydobywczego czy nawet władze Chile. W kraju tym wciąż świeża jest pamięć o 44-dniowym strajku w kopalni Escondida w 2017 roku, który wywołał istotne zwyżki cen miedzi i negatywnie wpłynął na wzrost gospodarczy w Chile.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forex | dzisiejszy kurs forinta | celon kurs | notowania nasdaq 100 | kurs hrywny | lotos akcje wykres | echo investment giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here