Naga MarketsNotowania miedzi z dużą zniżką - i co dalej?No i stało się. Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar uwolnienia rezerw metali strategicznych. Niepotwierdzone informacje krążyły na rynku już od wielu dni, o czym informowałam na bieżąco w moich codziennych komentarzach. Obecnie jednak sprawa jest już przesądzona, chociaż nadal nie znamy wszystkich faktów.

Notowania miedzi z korektą

W skrócie, sytuacja wygląda tak: Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar sprzedaży na rynku części swoich rezerw metali – miedzi, aluminium oraz cynku. To działanie ma za zadanie „schłodzić” nieco rozgrzane w ostatnim czasie zwyżki cen wielu metali przemysłowych, uderzające w wiele branż gospodarki. Chiny są największym na świecie konsumentem wielu metali (np. odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na miedź), więc zwyżki notowań metali istotnie negatywnie przekładają się na lokalną gospodarkę.Niewiadomą pozostaje jednak skala interwencji. Chiny są bowiem w posiadaniu dużych rezerw metali, w tym miedzi, spośród których tylko część jest monitorowana. Nie wiadomo natomiast, jakie są ich całkowite możliwości w zakresie wpływania na globalną podaż tego metalu.

Wielu uczestników rynku sądzi, że potencjalny wpływ jest mniejszy niż mogłoby się wydawać. Same Chiny raczej nie posiadają na tyle dużych rezerw miedzi, aby móc całkowicie odmienić sytuację fundamentalną na tym rynku. Ich wpływ w większym stopniu może więc polegać na samej retoryce – ponieważ już samo ogłoszenie decyzji o uwolnieniu rezerw doprowadziło do zamykania długich pozycji na rynku miedzi przez wielu traderów, co z kolei przełożyło się wczoraj na istotną przecenę.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nie mniejsze przełożenie na ceny miedzi dzisiaj może mieć inny czynnik – komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Jakiekolwiek sygnały dotyczące zacieśniania polityki monetarnej w USA mogłyby negatywnie przełożyć się na perspektywy wzrostu gospodarczego, co pośrednio wpłynęłoby także na oczekiwania związane z popytem na miedź.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: livechat akcje | platforma forex | akcje jsw forum | kurs złotówki | funt notowania | eurocash notowania | usd notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here