Naga Markets

Notowania miedzi poruszają się w szerokim trendzie bocznym w rejonie 4,00-4,80 USD za funtNotowania miedzi w ostatnich dniach znajdują się pod presją podaży. Niemniej, w ujęciu kilkumiesięcznym, na rynku tym nadal widzimy konsolidację. Notowania miedzi w USA, po dotarciu do historycznych maksimów w maju bieżącego roku, od tego czasu zniżkowały, lecz poruszają się nadal w szerokim trendzie bocznym w rejonie 4,00-4,80 USD za funt.

Notowania miedzi w ostatnich dniach znajdują się pod presją podaży

Brak zdecydowania inwestorów na rynku miedzi to efekt sprzecznych oczekiwań związanych z sytuacją na rynku tego metalu. Presja na spadek notowań miedzi wynika z obniżonej aktywności gospodarczej na świecie, wynikającej z kolejnej fali pandemii, jak również z obaw dotyczących zacieśniania polityki monetarnej przez kluczowe banki centralne.Z kolei wzrostom notowań miedzi sprzyjają oczekiwania utrzymywania rządowych programów stymulacyjnych, jak również szerokie wykorzystanie miedzi zarówno w tradycyjnych, jak i w tych nowoczesnych branżach przemysłu.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Obecnie pewnym wsparciem dla notowań miedzi pozostaje także sytuacja w kopalni Las Bambas w Peru – jednej z kluczowych kopalń miedzi na świecie, odpowiadającej za około 2% światowego wydobycia. Już od 20 listopada lokalna społeczność blokuje drogę dojazdową do kopalni i grozi przedłużeniem strajku, co mogłoby doprowadzić do wstrzymania tamtejszej produkcji miedzi na dłuższy czas.

Wczoraj lokalna społeczność odrzuciła kolejną ofertę kopalni, określając ją mianem „żartu”. Punktów spornych w tym konflikcie jest wiele, ale najważniejszy z nich dotyczy wynagrodzeń dla zatrudnianej w kopalni lokalnej społeczności – które są znacznie niższe niż analogiczne wynagrodzenia dla innych kontrahentów kopalni.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here