Naga MarketsNotowania kawy w okolicach 4-letnich maksimówW maju notowania kawy arabica przekroczyły poziom 1,50 USD za funt. Cena tego gatunku kawy w Stanach Zjednoczonych dotarła tym samym do najwyższych poziomów od 4 lat, a dokładniej od kwietnia 2017 roku.

Notowania kawy cały czas znajdują się w rosnącym trendzie

Do zwyżek cen kawy przyczyniło się kilka kluczowych czynników, które mają jednak wspólny mianownik: obawy o podaż kawy na świecie. Prognozy produkcji kawy w Brazylii już po raz kolejny zostały obniżone. Firma Safras & Mercado wyliczyła, że produkcja kawy w Brazylii – będącej największym producentem tego towaru na świecie – wyniesie w tym roku 56,5 milionów 60-kilogramowych worków. W poprzedniej prognozie było to 57,1 mln worków. W porównaniu do wcześniejszego roku, to aż o 31% mniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z kolei w Kolumbii antyrządowe protesty zaburzyły transport kawy do portów, a tym samym eksport. To o tyle istotne, że Kolumbia to drugi największy eksporter kawy gatunku arabica na świecie.

3-procentowy spadek produkcji kawy prognozowany jest także w Gwatemali, będącej szóstym największym eksportem kawy arabica na świecie. W tym kraju problemem jest brak pracowników na plantacjach kawy oraz niedostateczny poziom opadów deszczu.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Niemniej, powyższe problemy są najprawdopodobniej przejściowe, a na rynku kawy nawracającym problemem od lat jest nadpodaż. Cena kawy arabica może mieć także problem z pokonaniem poziomu 1,50 USD za funt, który jest silną psychologiczną barierą. Krótkoterminowo więc będzie ciężko o kontynuację wzrostów, o ile oczywiście nie zmienią się uwarunkowania w krajach produkcji kawy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw biomed | akcję lotos | comparic.pl | frank kurs | płatność blik co to jest | usd/pln prognoza | kurs enea |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here