Naga MarketsNotowania kawy na najwyższych poziomach od prawie 4 latNa szerokim rynku towarów rolnych w ostatnich tygodniach dominuje strona popytowa. Spektakularnie rosną ceny zbóż, ale nie tylko. Ostatnie tygodnie należały również do kupujących na rynku kawy.

Notowania kawy znajdują się cały czas w trendzie wzrostowym

O ile jeszcze miesiąc temu notowania kawy arabica w USA oscylowały w okolicach 1,20 USD za funt, to obecnie poruszają się one w rejonie 1,50 USD za funt. Oznacza to wzrost cen kawy o imponujące 25% w skali jednego miesiąca i dotarcie notowań kawy do najwyższych poziomów od 2017 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich tygodniach wsparciem dla notowań kawy były niekorzystne warunki pogodowe na terenach upraw wielu towarów w Brazylii. Przyczyniły się one do obniżenia prognoz produkcji m.in. kawy w tym kraju. Warto zaznaczyć, że Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, przy czym dominują tam uprawy kawy gatunku arabica.

Obawy o podaż nie były jednak w ostatnim czasie jedynym impulsem dla wzrostów cen kawy. Duży udział w zwyżce miał kapitał spekulacyjny za sprawą uruchomienia licznych zleceń typu buy stop, dodatkowo windujących ceny kawy. Zresztą, obecność kapitału spekulacyjnego to obecnie największy czynnik ryzyka, który może zaburzyć scenariusz dalszego wzrostu cen kawy.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Ponadto, optymizm na rynku kawy wywołały oczekiwania odradzającego się popytu na ten towar ze strony konsumentów. Restrykcje związane z pandemią w poprzednim roku przyczyniły się do spadku popytu na kawę, głównie za sprawą zamknięcia wielu kawiarni. W tym roku jednak obostrzenia zostają znoszone, a duże firmy kawiarniane, m.in. Starbucks, potwierdzają stopniowe odradzanie się aktywności konsumentów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: rekomendacje giełdowe | notowania lotos | cena akcji pgnig | akcję lotos | theppro co to jest |

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here