Naga MarketsRynek ropy może teraz sprzedawać fakty

Trading towarowyDecyzja OPEC i jej głównego taktycznego alianta tj. Rosji o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie, przyczyniła się utrwalenia dodatnich stóp zwrotu w minionym tygodniu, wynoszących w odniesieniu do gatunku Brent o +3,7 % (wzrost do 61,67 USD/bbl), a WTI: +3,3 % (wzrost do 51,61 USD/bbi). Jednocześnie zrealizował się też nasz scenariusza sprzed dwóch tygodniu, w którym zakładaliśmy, że odbicie cen ropy może potrwać do właśnie do wiedeńskiej sesji OPEC.

Jeśli spojrzeć na rynek ropy naftowej w perspektywie najbliższych dni, to reguła o kupowaniu plotek, a sprzedawaniu faktów nasuwa się niejako samoczynnie…

Koniec roku może należeć do metali

Powracając zaś do wydarzeń z minionego tygodnia, to trzeba podkreślić, że był to w sumie niezły okres dla zdecydowanej większości kategorii towarowo – surowcowych. Wśród metali szlachetnych poza platyną w sieciowym handlu elektronicznym drożało: złoto, srebro i pallad. Na parkiecie metali przemysłowych ,,pod kreską” znalazły się tym razem: miedź i nikiel natomiast zyskiwały: aluminium (-1,0 %), cyna (+1,9 %), cynk (+4,9 %) i ołów (+0,5 %).

…i do bawełny

Bardziej zróżnicowaną sytuację mieliśmy w omawianym okresie na tzw. softach. Wśród których ponownie najmocniejsze było kakao (+1,0 %), a zdecydowanie najsłabsza kawa (Arabica: -3,2 %, Robusta: -1,6 %). W przypadku cukru drożał tylko ten trzcinowy (+0,2 %), a biały potaniał o -0,7 %. Swoje notowania poprawiła wyraźnie w zeszłym tygodniu bawełna (+1,6 %). Zakładając, że relacje amerykańsko – chińskie nie wejdą do końca roku w jakaś nową fazę pogłębionego kryzysu to pojawia się realna szansa, że 2018 r. zamknie ona ze znakiem dodatnim. Póki co, od początku br. stopa zwrotu wynosi: +2,0 %.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerskitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here