Naga MarketsNotowania gazu ziemnego wciąż tracą. Co dalej z cenami błękitnego paliwa?O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały

Spadek notowań gazu ziemnego może wydawać się nieintuicyjny, biorąc pod uwagę kryzys energetyczny w wielu częściach świata, którego jedną z głównych przyczyn są właśnie wysokie ceny gazu ziemnego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że sytuacja na rynku gazu w Europie czy Azji w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi jest inna.Faktem jest, że obawy o podaż gazu ziemnego w Europie oraz Azji przyczyniły się do zwiększonych zamówień na gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych – doprowadzając do dynamicznego wzrostu cen tego surowca w USA. Jednak USA nie mają nieograniczonych możliwości w zakresie eksportu gazu ziemnego, bowiem eksport gazu odbywa się pod postacią LNG, co z kolei wiąże się z koniecznością załadunku surowca w specjalnie do tego przystosowanym terminalu. A więc większy eksport gazu byłby możliwy jedynie w przypadku rozbudowy infrastruktury związanej z eksportem LNG z USA.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Ostatnie dekady przyniosły ogromny wzrost produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych za sprawą wydobycia gazu ze skał łupkowych – to zaś faktycznie przełożyło się na więcej terminali eksportowych. Nowe terminale mogą na rynku pojawić się już na przełomie lat 2021 i 2022, ale warto wspomnieć, że nawet jeśli popyt na amerykański gaz ziemny się z tego powodu zwiększy, to wydobycie gazu też przez ten czas wzrośnie.

W rezultacie, presja na wyższe ceny gazu w Stanach Zjednoczonych może nie być już tak duża jak jeszcze parę tygodni temu – nawet jeśli sytuacja na innych kontynentach będzie nadal napięta.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here