Naga MarketsNotowania gazu ziemnego przekroczyły kolejną psychologiczną barieręNotowania gazu ziemnego nadal znajdują się pod wyraźną presją popytu. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już kolejną psychologiczną barierę, tym razem na poziomie 6 USD za mln BTU.

Notowania gazu ziemnego nie przestają zwyżkować

Tym samym, cena gazu pokonała kolejne tegoroczne maksimum i znalazła się na najwyższych poziomach od 2014 roku. Ruch wzrostowy cen gazu ziemnego był wyjątkowo dynamiczny – jeszcze na początku czerwca br. notowania tego surowca były o połowę niższe i oscylowały w okolicach 3 USD za mln BTU.Kluczowym problemem na rynku gazu ziemnego są obawy o podaż tego surowca. Zapasy gazu są bowiem relatywnie niskie, co wynika m.in. z obniżonego eksportu tego surowca z Rosji oraz Norwegii. Nie bez znaczenia były także niedawne huragany w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły do mniejszej produkcji gazu ziemnego z łupków w tym kraju.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

O ile zapasy gazu są niskie, to popyt na ten surowiec w najbliższych miesiącach może wzrosnąć, co wynika z sezonowości rynku gazu – a dokładniej, zwiększonego zapotrzebowania na gaz w zimowym sezonie grzewczym.

Mroźna zima mogłaby doprowadzić do znaczącego zwiększenia popytu na gaz, co budziłoby obawy o niedostatek tego surowca – o ile w najbliższych tygodniach, czyli jeszcze w okresie jesiennym, nie uda się przynajmniej częściowo odbudować zapasów.

Autor poleca również:

investChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here