Naga MarketsNotowania gazu ziemnego pod wyraźną presją podażyNotowania gazu ziemnego w ostatnich dniach pozostają pod wyraźną presją podaży. Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, ponieważ siła sprzedających utrzymuje się na tym rynku od lat.

Pandemia bez wyraźnego wpływu na kursy gazu ziemnego

Nawet pandemia Covid-19, która uderzyła wyraźnie w rynki wielu surowców i towarów, nie zmieniła wiele na rynku samego gazu ziemnego pod kątem kształtowania się cen tego surowca. Od początku roku ceny gazu w USA oscylują w nerwowej konsolidacji w okolicach 1,60-2,00 USD za mln BTU.

Nie oznacza to jednak, że bieżący rok nie przyniesie żadnych istotnych zmian na rynku gazu. Z fundamentalnego punktu widzenia, na uwagę zasługuje przede wszystkim znaczący spadek popytu na gaz na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała w swoich prognozach, że w całym 2020 roku oczekuje spadku popytu na gaz ziemny na świecie o 4% (czyli 150 mld metrów sześciennych) do poziomu 3850 mld metrów sześciennych. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to będzie on oznaczał największą roczną zniżkę popytu na gaz w historii, jak również dwa razy większą zniżkę niż po krachu z 2008 roku.

Rekordowa zniżka popytu na gaz jest wynikiem dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich naturalnie jest obniżenie aktywności przemysłu, wywołane pandemią. Drugim czynnikiem jest wyjątkowo łagodna zima w bieżącym roku na północnej półkuli, która zredukowała zapotrzebowanie na gaz ziemny w celach grzewczych.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here